Brzoza niska występuje w Europie Wschodniej, części Europy Środkowej, na Syberii i w Mongolii. W Polsce należy do reliktów okresu polodowcowego i znajduje się pod ścisłą ochroną. Największe szanse na spotkanie tego krzewu w rodzimym krajobrazie mają mieszkańcy Pomorza, Pojezierza Mazurskiego, Podlasia i Lubelszczyzny.
Brzoza niska: wysokość
Brzoza niska może przyjmować różne rozmiary. Najmniejsze dorastają do kilkudziesięciu centymetrów, największe osiągają do 2 m wysokości (choć zdarzają się okazy wyrastające do 3-4 m). Natomiast jeśli chodzi o tempo wzrostu brzozy niskiej, przyrost zależy m.in. od nasłonecznienia stanowiska. Brzozy zacienione przez wyższe drzewa i inne rośliny mogą przyjmować postać pojedynczych pędów lub słabo rozgałęzionego, karłowego krzewu. Osobniki mające dostęp do słońca wyrastają zazwyczaj na większe, zwarte i owocujące krzewy.
Jak wygląda brzoza niska?
Brzozę niską tworzą proste, wzniesione gałęzie o czarnobrązowej korze. W sprzyjających warunkach krzew silnie się rozrasta i zagęszcza, a pędy kładą się na ziemi i ukorzeniają. Młode pędy są owłosione i wyposażone w gruczoły żywiczne. Niewielkie liście (zazwyczaj do 3 cm) mają jajowaty lub eliptyczny kształt, zakończony nieregularnymi ząbkami. W maju krzew wypuszcza kwiatostany: męskie o długości ok. 3 cm (zwisające) oraz żeńskie o długości ok. 1,5 cm (wzniesione).
Brzoza niska: wymagania
Brzoza niska jest rośliną tolerancyjną, jednak warto zapewnić jej warunki zbliżone do naturalnych. W środowisku występuje na glebach wilgotnych, zasobnych, o odczynie obojętnym, na torfowiskach (niskich i przejściowych) oraz w górach (np. w Alpach). Krzew najokazalej wyrasta na stanowisku słonecznym, niezagłuszonym przez wyższe drzewa i rośliny.
Brzoza niska w ogrodzie
Niestety, populacja brzozy niskiej w Polsce maleje, co ma związek z osuszaniem i zarastaniem torfowisk, które stanowią naturalne środowisko dla tego gatunku. Jednak ze względu na niski wzrost i niewygórowane wymagania krzew doskonale nadaje się do obsadzania parków, alei, osiedli mieszkaniowych i przydomowych ogrodów.
Sadzonki brzozy niskiej można sadzić zarówno jako soliter (pojedynczo), jak i w grupach lub w formie żywopłotów. Gatunek wymaga wilgotnej gleby, dlatego krzewy możesz wykorzystać do aranżacji stanowisk podtapianych i podmokłych.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kora
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: -
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: nie