Bukwica zwyczajna (Stachys officinalis): występowanie rośliny
Bukwicę zwyczajną można znaleźć w niemal całej Europie, Afryce Północnej (Algieria, Maroko, Tunezja) oraz w Azji, na obszarach o umiarkowanym klimacie (na Kaukazie, w Turcji i w zachodniej części Syberii). W Polsce jest rośliną średnio pospolitą. Porasta widne lasy, zarośla, łąki, miedze, przydroża i nieużytki. Występuje również w górach, do wysokości regla dolnego.
Jak wygląda bukwica zwyczajna?
Bukwica zwyczajna osiąga do 100 centymetrów wysokości. Roślina ma wzniesioną, czterokanciastą łodygę bez rozgałęzień. Liście mają jajowaty i podłużny kształt o sercowatej nasadzie. Rosną one na długich ogonkach. Mają one karbowane krawędzie i są one, podobnie jak łodyga, owłosione. Kwiaty bukwicy są grzbieciste, mają kielichowaty kształt o długości 12-16 mm i purpurowy kolor. Rosną na szczytach pędów i na kwiatostanach w kształcie kłosów. Owocem rośliny są jajowate rozłupki.
Jak wygląda uprawa bukwicy zwyczajnej?
Wymagania bukwicy zwyczajnej względem podłoża i temperatury nie są wygórowane. Roślina preferuje słoneczne lub lekko ocienione stanowisko. Lubi średnio żyzną, wilgotną, piaszczysto-gliniastą ziemię, która latem się wysusza. Odczyn pH nie ma znaczenia dla uprawy bukwicy zwyczajnej. Bukwica wymaga podlewania średnią ilością wody.
Roślina jest w pełni odporna na mróz w naszym klimacie. Jest też odporna na choroby. Przekwitnięte pędy bukwicy należy usuwać.
Nawożenie bukwicy zwyczajnej
Nawożenie bukwicy zwyczajnej warto przeprowadzić jesienią (od końca sierpnia do końca października), z użyciem nawozu potasowo-magnezowego. Polecane są również nawozy ekologiczne, w tym kompost i biohumus. Poprawią one strukturę podłoża bez ryzyka „przekarmienia” rośliny i gleby. Warto sięgnąć też po nawozy o przedłużonym działaniu, które stosuje się raz w sezonie wegetacyjnym. Uprawiając bukwicę zwyczajną na piaszczystej ziemi, należy podzielić porcję nawozu na dwie części i po podaniu pierwszej porcji odczekać dwa tygodnie z drugą.
Zastosowanie bukwicy zwyczajnej
Bukwica zwyczajna ze względu na swoje purpurowe, ozdobne kwiaty jest wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach naturalistycznych i do domowych, ziołowych bukietów. Ponadto ziele tej rośliny ma działanie wykrztuśne, przeciwbólowe, odkażające, regulujące trawienie i moczopędne. Bukwica hamuje też nadmierną potliwość i działa ściągająco, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran.
Bukwica zwyczajna: choroby i szkodniki
Roślina ta może zostać porażona mączniakiem lub zgnilizną korzeni.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: -