Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Bukwica zwyczajna (Stachys officinalis)

Bukwica zwyczajna (Stachys officinalis) to bylina z rodziny jasnotowatych. Ma ona szerokie zastosowanie w zielarstwie. Co warto wiedzieć o uprawie bukwicy zwyczajnej?

Bukwica zwyczajna (Stachys officinalis)
Bukwica zwyczajna (Stachys officinalis). Fot. 123RF.com

Bukwica zwyczajna (Stachys officinalis): występowanie rośliny

Bukwicę zwyczajną można znaleźć w niemal całej Europie, Afryce Północnej (Algieria, Maroko, Tunezja) oraz w Azji, na obszarach o umiarkowanym klimacie (na Kaukazie, w Turcji i w zachodniej części Syberii). W Polsce jest rośliną średnio pospolitą. Porasta widne lasy, zarośla, łąki, miedze, przydroża i nieużytki. Występuje również w górach, do wysokości regla dolnego.

Jak wygląda bukwica zwyczajna?

Bukwica zwyczajna osiąga do 100 centymetrów wysokości. Roślina ma wzniesioną, czterokanciastą łodygę bez rozgałęzień. Liście mają jajowaty i podłużny kształt o sercowatej nasadzie. Rosną one na długich ogonkach. Mają one karbowane krawędzie i są one, podobnie jak łodyga, owłosione. Kwiaty bukwicy są grzbieciste, mają kielichowaty kształt o długości 12-16 mm i purpurowy kolor. Rosną na szczytach pędów i na kwiatostanach w kształcie kłosów. Owocem rośliny są jajowate rozłupki.

Jak wygląda uprawa bukwicy zwyczajnej?

Wymagania bukwicy zwyczajnej względem podłoża i temperatury nie są wygórowane. Roślina preferuje słoneczne lub lekko ocienione stanowisko. Lubi średnio żyzną, wilgotną, piaszczysto-gliniastą ziemię, która latem się wysusza. Odczyn pH nie ma znaczenia dla uprawy bukwicy zwyczajnej. Bukwica wymaga podlewania średnią ilością wody.

Roślina jest w pełni odporna na mróz w naszym klimacie. Jest też odporna na choroby. Przekwitnięte pędy bukwicy należy usuwać.

Nawożenie bukwicy zwyczajnej

Nawożenie bukwicy zwyczajnej warto przeprowadzić jesienią (od końca sierpnia do końca października), z użyciem nawozu potasowo-magnezowego. Polecane są również nawozy ekologiczne, w tym kompost i biohumus. Poprawią one strukturę podłoża bez ryzyka „przekarmienia” rośliny i gleby. Warto sięgnąć też po nawozy o przedłużonym działaniu, które stosuje się raz w sezonie wegetacyjnym. Uprawiając bukwicę zwyczajną na piaszczystej ziemi, należy podzielić porcję nawozu na dwie części i po podaniu pierwszej porcji odczekać dwa tygodnie z drugą.

Zastosowanie bukwicy zwyczajnej

Bukwica zwyczajna ze względu na swoje purpurowe, ozdobne kwiaty jest wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach naturalistycznych i do domowych, ziołowych bukietów. Ponadto ziele tej rośliny ma działanie wykrztuśne, przeciwbólowe, odkażające, regulujące trawienie i moczopędne. Bukwica hamuje też nadmierną potliwość i działa ściągająco, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran.

Bukwica zwyczajna: choroby i szkodniki

Roślina ta może zostać porażona mączniakiem lub zgnilizną korzeni.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Bukwica zwyczajna (Stachys officinalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.