Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Cantedeskia etiopska (Zantedeschia aethiopica)

Cantendeskia pochodzi z egzotycznej Afryki. Nie należy ona do roślin najłatwiejszych w uprawie, ale warto zadać sobie ten trud, bo jest naprawdę piękna.

Cantedeskia etiopska (Zantedeschia aethiopica)
Cantedeskia etiopska (Zantedeschia aethiopica). Fot. 123RF.com

Zantedeschia aethiopica powszechnie znana jest jako kalla lub kalia etiopska. Nazwy te nie są wprawdzie poprawne z botanicznego punktu widzenia, ale przyjęły się jako nazwy zwyczajowe.

Cantedeskia etiopska lubi wilgoć i ciepło, a co za tym idzie — nie jest odporna na mrozy. W naszym klimacie okres jej kwitnienia przypada na zimę, dlatego lepiej nadaje się ona do uprawy jako roślina doniczkowa.

Zantedeschia aethiopica: charakterystyka wyglądu

Kalia posiada bulwiasto zgrubiałe kłącze, które stanowi jej organ przetrwalnikowy. Jej liście mają charakterystyczny strzałkowaty kształt i ciemnozielone zabarwienie. Czasem ich powierzchnia jest delikatnie nakrapiana.

Zachętę do uprawy cantedeskii stanowi efektowny kwiatostan wznoszący się ponad liśćmi. Żółte, drobne kwiaty zebrane są w kolbę otoczoną białą pochewką przypominającą trąbkę.

Owocem kalii jest kulista bądź jajowata jagoda. Ma ona zielony lub pomarańczowy kolor.

Cantedeskia etiopska: uprawa, pielęgnacja

Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Najlepiej rośnie ona w podłożach wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych.

Wzbogacanie cantedeskii nawozem jest wskazane od momentu, gdy wypuści ona pierwsze pąki kwiatowe, aż do zakończenia okresu kwitnienia. Trzeba podlewać ją regularnie przez cały okres wegetacyjny. Kłącze rośliny nagromadzi w tym czasie tyle wody, by móc przetrwać uśpienie bez podlewania.

Przechodzenie cantedeskii etiopskiej w stan spoczynku

W maju należy przyciąć pędy z przekwitniętymi kwiatostanami. Żółknięcie liści to znak, że cantedeskia przechodzi w stan spoczynku. Po uschnięciu całej nadziemnej części rośliny potrzebne jest kolejne cięcie, tym razem bardziej radykalne. Dzięki niemu kalia etiopska zakwitnie ponownie.

Kwiatowa indukcja rozpoczyna się ok. września/października. Na ten czas trzeba przenieść roślinę do chłodnego miejsca i wznowić jej nawadnianie. W styczniu powinna ona powrócić do ciepłego i słonecznego stanowiska, by móc wypuścić kwiaty.

Rozmnażanie kalii etiopskiej

Kalię rozmnaża się poprzez podział kłączy. Wsadza się je do ziemi między sierpniem a październikiem. Z dużych rozmiarów kłączy można otrzymać nawet kilka roślin.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Kępiasty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Styczeń, luty, marzec, kwiecień, grudzień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Cantedeskia etiopska (Zantedeschia aethiopica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.