Zantedeschia aethiopica powszechnie znana jest jako kalla lub kalia etiopska. Nazwy te nie są wprawdzie poprawne z botanicznego punktu widzenia, ale przyjęły się jako nazwy zwyczajowe.
Cantedeskia etiopska lubi wilgoć i ciepło, a co za tym idzie — nie jest odporna na mrozy. W naszym klimacie okres jej kwitnienia przypada na zimę, dlatego lepiej nadaje się ona do uprawy jako roślina doniczkowa.
Zantedeschia aethiopica: charakterystyka wyglądu
Kalia posiada bulwiasto zgrubiałe kłącze, które stanowi jej organ przetrwalnikowy. Jej liście mają charakterystyczny strzałkowaty kształt i ciemnozielone zabarwienie. Czasem ich powierzchnia jest delikatnie nakrapiana.
Zachętę do uprawy cantedeskii stanowi efektowny kwiatostan wznoszący się ponad liśćmi. Żółte, drobne kwiaty zebrane są w kolbę otoczoną białą pochewką przypominającą trąbkę.
Owocem kalii jest kulista bądź jajowata jagoda. Ma ona zielony lub pomarańczowy kolor.
Cantedeskia etiopska: uprawa, pielęgnacja
Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Najlepiej rośnie ona w podłożach wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych.
Wzbogacanie cantedeskii nawozem jest wskazane od momentu, gdy wypuści ona pierwsze pąki kwiatowe, aż do zakończenia okresu kwitnienia. Trzeba podlewać ją regularnie przez cały okres wegetacyjny. Kłącze rośliny nagromadzi w tym czasie tyle wody, by móc przetrwać uśpienie bez podlewania.
Przechodzenie cantedeskii etiopskiej w stan spoczynku
W maju należy przyciąć pędy z przekwitniętymi kwiatostanami. Żółknięcie liści to znak, że cantedeskia przechodzi w stan spoczynku. Po uschnięciu całej nadziemnej części rośliny potrzebne jest kolejne cięcie, tym razem bardziej radykalne. Dzięki niemu kalia etiopska zakwitnie ponownie.
Kwiatowa indukcja rozpoczyna się ok. września/października. Na ten czas trzeba przenieść roślinę do chłodnego miejsca i wznowić jej nawadnianie. W styczniu powinna ona powrócić do ciepłego i słonecznego stanowiska, by móc wypuścić kwiaty.
Rozmnażanie kalii etiopskiej
Kalię rozmnaża się poprzez podział kłączy. Wsadza się je do ziemi między sierpniem a październikiem. Z dużych rozmiarów kłączy można otrzymać nawet kilka roślin.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Styczeń, luty, marzec, kwiecień, grudzień
Zimozielone: nie