Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Cebula cukrowa (Allium cepa L.)

Cebula cukrowa (Allium cepa L.) jest łagodniejszą i słodszą odmianą cebuli zwyczajnej, która często bywa piekąca lub ostra. W kuchni wykorzystywana na niezliczenie wiele sposobów. Co warto wiedzieć o uprawie cebuli cukrowej?

Cebula cukrowa (Allium cepa L.)
Cebule cukrowe (Allium cepa L.) w drugim roku upraw wykształcają kuliste kwiaty. Fot. 123RF.com

Cebula cukrowa (Allium cepa L.): występowanie i wygląd rośliny

Pochodzenie cebuli nie jest do końca jasne. Uważa się, że nie występuje ona w stanie dzikim. W Polsce jest znana od XIV wieku jako roślina lecznicza, odżywcza i powszechnie stosowana jako przyprawa do dań. Można ją uprawiać na różne sposoby, dzięki czemu jest dostępna na bazarach i w sklepach przez cały rok.  

Cebula cukrowa osiąga do 70 centymetrów wysokości. Jest rośliną wieloletnią, która w naszym klimacie jest uprawiana jako dwuletnia. W pierwszym roku powstaje część jadalna, zbudowana z piętki, z której wyrastają korzenie i pochwy liściowe, potocznie zwane łuskami; oraz część górna – zielony szczypior. W drugim (lub trzecim, przy uprawie z dymki) roku uprawy cebula cukrowa kwitnie – wytwarza fioletowe, kuliste kwiaty rosnące w baldachach. Mogą one osiągać nawet 25 cm średnicy. Łuski cebuli cukrowej mają biało-zielony kolor, są prążkowane, suche i chronią wilgotne, białe, łagodne w smaku wnętrze cebuli. Roślina ma płytki system korzeniowy.

Wymagania i uprawa cebuli cukrowej

Cebula cukrowa do optymalnego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska. Warzywo najbardziej lubi próchniczą, żyzną i przepuszczalną ziemię. Świetnie rośnie na czarnoziemach, lessach, madach. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny (6,5-7 pH).

W okresie wegetacji (czerwiec-sierpień) cebula cukrowa wymaga dużo więcej wody niż normalnie. Kiepsko znosi susze i niedobory wody, a woda po podlaniu szybko wyparowuje z gleby (cebula jest uprawiana na słonecznych stanowiskach i sama daje mało cienia). Nasiona kiełkują już przy 2 stopniach Celsjusza. Optymalna temperatura wzrostu dla cebuli cukrowej to 13-24 st. C.

Cebula cukrowa: nawożenie i pielęgnacja

Cebulę cukrową najlepiej uprawiać na mniej zasobnych glebach (w pierwszym roku po nawiezieniu ziemi obornikiem), natomiast w drugim roku na bogatszym w składniki pokarmowe podłożu. Porcjowanie nawozów mineralnych ustala się na podstawie analizy chemicznej gleby. Uprawa cebuli cukrowej w pierwszym roku po oborniku wymaga średnio 100 kg azotu, 100-150 kg fosforu oraz 150-200 kg potasu na 1 hektar. Nawozy potasowe i fosforowe stosuje się jesienią i miesza z glebą na głębokości 20 cm. Azotowe należy podawać w dwóch równych częściach: pierwszą przed siewem, drugą najpóźniej w czerwcu.

Przy uprawie w drugim roku trzeba zwiększyć ilość azotu do 150 kg, resztę składników pozostawiając bez zmian. Jeśli gleba wymaga wapnowania, podaje się 1-1,5 t tlenku wapnia na 1 ha.  Nie należy stosować związków chlorku (chlorków) – roślina źle na nie reaguje.  

W pielęgnacji cebuli cukrowej bardzo istotne jest usuwanie chwastów w pierwszych fazach wzrostu. Osłabiają one znacznie wzrost roślin. Podczas mechanicznego odchwaszczania należy uważać, by nie uszkodzić cebul – jej zapach przyciąga śmietkę cebulankę, a uszkodzone w ten sposób cebule mogą gnić. Aby uniknąć chorób typowych dla cebuli i szkodników, przez co najmniej 3-4 lata nie należy sadzić po sobie roślin cebulowych na tych samych stanowiskach.

Właściwości i zastosowanie cebuli cukrowej

Cebula cukrowa jest świetną, łagodniejszą alternatywą dla innych, ostrzejszych odmian. Sprawdzi się dla osób, które nie przepadają zbyt za piekącym smakiem cebuli. Z tego względu możesz ją jeść na surowo, w sałatkach i surówkach. Jest też smacznym dodatkiem do mięs.

Cebula cukrowa zawiera sporo witaminy A, z grupy B, E, K, PP, a także wapń, selen i potas. Dzięki zawartości związków siarki jest też naturalnym, wzmacniającym organizm antybiotykiem. Ekstrakt z cebuli znajduje się też w maściach regenerujących i leczących rany, trądzik i inne dolegliwości skórne.

Cebula cukrowa: choroby i szkodniki

Cebula cukrowa może zostać dotknięta przez zgorzel siewek, mączniaka rzekomego, białą zgniliznę, różowa zgniliznę korzeni, zgniliznę szyjki oraz fuzaryjną zgniliznę. Bywa porażana też alternariozą, bakteriozą cebuli i żółtą karłowatością.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Cebula cukrowa (Allium cepa L.)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.