Charakterystyka cedru libańskiego
Ten niesamowity gatunek występuje naturalnie na terenie górskich pasm Turcji. Jest to roślina zimozielona, której walory estetyczne i użytkowe cenione są na całym świecie.
Cedr libański w początkowych latach ma pokrój stożkowy, jednak z czasem korona rozrasta się, tworząc rozłożysty „baldachim”. W okresie kwitnienia oko przykuwają szyszki o słusznym rozmiarze i beczułkowatym kształcie. Igły cedru libańskiego mają złamany niebiesko-zielony kolor i są miękkie w dotyku. W środowisku endemicznym drzewo dorasta do około 40 metrów wysokości. Ze względu na wartościowe drewno cedr libański był intensywnie pozyskiwany jako materiał budulcowy.
Cedr libański: odmiany
Dostępnych jest kilka odmian cedru libańskiego, poniżej znajduje się kilka przykładów wraz z krótkim opisem.
- Cedrus libani Glauca to jedna z najpopularniejszych odmian gatunku. Drzewo ma koronę w pokroju stożkowym, która po wielu latach zaczyna się wypłaszczać u góry. Igły mają niebieski kolor i są miękkie w dotyku. Lepiej od pozostałych odmian znosi niskie temperatury.
- Cedrus libani Glauca Pendula to odmiana o pięknym pokroju. Malowniczo zwisające pędy pokryte są szaro-zielonymi igłami, które zebrane są w pęczki. Drzewko rośnie powoli, po dwóch dekadach mierzy około 2,5 metra wysokości.
- Cedrus libani Atlantica Aurea to pochodząca z Niderlandów odmiana charakteryzująca się igłami o zielonozłocistym zabarwieniu. Drzewo dorasta do około 10 metrów wysokości, jednak cechuje je powolny przyrost. Igły są zimozielone, ale samo drzewko należy zimą zabezpieczać przed mrozami.
Wymagania i stanowisko
Najlepszym stanowiskiem dla tego gatunku cedru będzie miejsce słoneczne, lecz częściowo osłonięte — przykładowo przy ścianie budynku lub altany. Drzewo dobrze rośnie jako soliter, czyli „roślinny samotnik”, ponieważ wtedy będzie miało możliwość niezaburzonego wzrostu, a my będziemy się cieszyć pięknym okazem.
Wymagania glebowe cedru libańskiego nie są wysokie, wymaga umiarkowanej wilgotności. Gatunek preferuje ziemie o lekko kwaśnym odczynie.
Uprawa i pielęgnacja cedru libańskiego
Ten srebrzysty jegomość prócz ciekawego wyglądu posiada jeszcze jedną, istotną zaletę — jest prosty w uprawie. Roślina nie wymaga podcinania w okresie wiosennym, choć warto w tym czasie zastosować nawóz do iglaków. Podczas letnich upałów należy zadbać o to, by podłoże nie było zbytnio przesuszone. Najważniejszym punktem pielęgnacyjnym jest osłona drzewa w zimie, podczas bardzo niskich temperatur. Warto podsypać pień korą sosnową a w przypadku siarczystych mrozów okryć drzewo agrowłókniną.
Cedry jako gatunek cechują się dość dużą wytrzymałością na choroby, jednak w razie zauważenia oznak zagrożenia trzeba zastosować odpowiednią odżywkę lub oprysk.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: -
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak