Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Cedr libański (Cedrus libani)

Zachwycający swym wyglądem cedr libański to zimozielone drzewo o wyjątkowych igłach i pokroju. Ten orientalny gatunek może żyć nawet 3 tysiące lat!

Cedr libański (Cedrus libani)
Cedr libański w zależności od odmiany może osiągnąć nawet kilkanaście metrów wysokości. Fot. 123RF.com

Charakterystyka cedru libańskiego

Ten niesamowity gatunek występuje naturalnie na terenie górskich pasm Turcji. Jest to roślina zimozielona, której walory estetyczne i użytkowe cenione są na całym świecie.

Cedr libański w początkowych latach ma pokrój stożkowy, jednak z czasem korona rozrasta się, tworząc rozłożysty „baldachim”. W okresie kwitnienia oko przykuwają szyszki o słusznym rozmiarze i beczułkowatym kształcie. Igły cedru libańskiego mają złamany niebiesko-zielony kolor i są miękkie w dotyku. W środowisku endemicznym drzewo dorasta do około 40 metrów wysokości. Ze względu na wartościowe drewno cedr libański był intensywnie pozyskiwany jako materiał budulcowy.

Cedr libański: odmiany

Dostępnych jest kilka odmian cedru libańskiego, poniżej znajduje się kilka przykładów wraz z krótkim opisem.

  • Cedrus libani Glauca to jedna z najpopularniejszych odmian gatunku. Drzewo ma koronę w pokroju stożkowym, która po wielu latach zaczyna się wypłaszczać u góry. Igły mają niebieski kolor i są miękkie w dotyku. Lepiej od pozostałych odmian znosi niskie temperatury.
  • Cedrus libani Glauca Pendula to odmiana o pięknym pokroju. Malowniczo zwisające pędy pokryte są szaro-zielonymi igłami, które zebrane są w pęczki. Drzewko rośnie powoli, po dwóch dekadach mierzy około 2,5 metra wysokości.

  • Cedrus libani Atlantica Aurea to pochodząca z Niderlandów odmiana charakteryzująca się igłami o zielonozłocistym zabarwieniu. Drzewo dorasta do około 10 metrów wysokości, jednak cechuje je powolny przyrost. Igły są zimozielone, ale samo drzewko należy zimą zabezpieczać przed mrozami.

Wymagania i stanowisko

Najlepszym stanowiskiem dla tego gatunku cedru będzie miejsce słoneczne, lecz częściowo osłonięte — przykładowo przy ścianie budynku lub altany. Drzewo dobrze rośnie  jako soliter, czyli „roślinny samotnik”, ponieważ wtedy będzie miało możliwość niezaburzonego wzrostu, a my będziemy się cieszyć pięknym okazem.

Wymagania glebowe cedru libańskiego nie są wysokie, wymaga umiarkowanej wilgotności. Gatunek preferuje ziemie o lekko kwaśnym odczynie.

Uprawa i pielęgnacja cedru libańskiego

Ten srebrzysty jegomość prócz ciekawego wyglądu posiada jeszcze jedną, istotną zaletę — jest prosty w uprawie. Roślina nie wymaga podcinania w okresie wiosennym, choć warto w tym czasie zastosować nawóz do iglaków. Podczas letnich upałów należy zadbać o to, by podłoże nie było zbytnio przesuszone. Najważniejszym punktem pielęgnacyjnym jest osłona drzewa w zimie, podczas bardzo niskich temperatur. Warto podsypać pień korą sosnową a w przypadku siarczystych mrozów okryć drzewo agrowłókniną.

Cedry jako gatunek cechują się dość dużą wytrzymałością na choroby, jednak w razie zauważenia oznak zagrożenia trzeba zastosować odpowiednią odżywkę lub oprysk.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: -

Podlewanie: średnie

Wysokość: -

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Cedr libański (Cedrus libani)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.