Chmiel zwyczajny: wygląd rośliny
Chmiel zwyczajny to pnąca bylina z rodziny konopiowatych. Wykształca długie, wiotkie łodygi, których całkowita rozpiętość w warunkach uprawowych sięga nawet 10-12 metrów. Okazy rosnące dziko są mniejsze, zwykle nie przekraczają około 6 metrów wysokości.
Pędy chmielu zwyczajnego są elastyczne, szorstko owłosione i prawoskrętnie owinięte wokół podpór. Pędy porastają duże, zielone i mocno pofałdowane liście, osadzone na długich ogonkach. Blaszki liści są szorstko owłosione, dłoniasto klapowane lub lancetowate.
Chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną, co znaczy, że jeden okaz rośliny może wykształcić wyłącznie kwiaty męskie, a drugi: kwiaty żeńskie. Kwiaty na odmianach męskich są drobne i zielonkawe, zebrane w długie kwiatostany zwisające z pędów. Kwiaty na odmianach żeńskich skupione są w kotkowatych kwiatostanach, które po przekwitnięciu zmieniają się w duże, szyszkowate owocostany z nasionami.
Wymagania i uprawa chmielu zwyczajnego
Chmiel zwyczajny to pnącze stosunkowo łatwe w uprawie i mało wymagające. Potrzebuje jedynie ciepłego, słonecznego stanowiska, najlepiej osłoniętego od wiatru. Podstawa rośliny powinna być chroniona przed bezpośrednim słońcem, a góra całkowite wystawiona na jego promienie.
Gleba pod uprawę chmielu zwyczajnego musi być żyzna, dobrze spulchniona, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina wymaga gleby stale wilgotnej, ale nie mokrej. W Polsce roślina wytrzymuje zimy i nie wymaga okrywania. Nadziemne części zamierają, ale wiosną pnącze wypuszcza nowe pędy.
Chmiel zwyczajny: pielęgnacja
W uprawie chmielu najważniejsze jest podlewanie i nawożenie rośliny. Pnącze należy regularnie dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi, nawet co 3 tygodnie w okresie wzrostu i owocowania. Chmiel znosi suszę dość dobrze, ale młodsze sadzonki należy nawadniać i ściółkować, by ograniczyć utratę wody z gleby.
Uprawiając chmiel, nie można zapomnieć o podporach. Pędy potrzebują mocnych i wysokich podpór, na przykład drutów lub bambusowych palików. Chmiel może piąć się także po drzewach i innych wysokich krzewach. Chmiel pozbawiony podpór rośnie jak roślina okrywowa.
Chmiel zwyczajny: zastosowanie
W ogrodzie chmiel stanowi ciekawą dekorację aranżacji naturalistycznych i wiejskich. To idealne pnącze osłonowe, które w krótkim czasie może porosnąć pergole, altany, ogrodzenia i siatki. Można wykorzystać go do obsadzania płotów, a także drzew o wysokich pniach.
Chmiel zwyczajny znajduje też zastosowanie w ziołolecznictwie i przemyśle spożywczym, głównie piwowarstwie. Z jego szyszek wytwarza się preparaty o działaniu uspokajającym, a z kwiatów odmiany żeńskiej surowce niezbędne do produkcji piwa.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: średnie, obfite
Wysokość: 5-10m
Pokrój: Pnącze
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: nie