Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Czosnek ozdobny w naturalnych warunkach rośnie w lasach i na łąkach. Charakteryzuje się pięknymi, rzucającymi się w oczy kwiatami. To nie jedyna jego zaleta. Wydziela substancję, która odstrasza gryzonie i chroni inne rośliny przed szarą pleśnią.
Do popularnych odmian czosnku ozdobnego należą m.in.:
- Gladiator (jego ozdobne kwiatostany dorastają do 30 cm),
- White Giant (ma duże kwiaty o białym, pięknym kolorze),
- Globemaster (kwitnie w kolorze fioletowym).
Wymagania: stanowisko i ziemia dla czosnku ozdobnego
Czosnek ozdobny najlepiej czuje się w glebie żyznej, przepuszczalnej, piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej. Podłoże dla niego powinno być stale wilgotne, by roślina nie przeschła. Jeśli występują dłuższe okresy suszy, pamiętaj o obfitym podlewaniu. Uważaj jednak, by nie przesadzić. Przelanie rośliny może prowadzić do jej gnicia, a nawet obumarcia.
Gleba dla czosnku powinna być bogata w wapń, a stanowisko dla niego – nasłonecznione. Jeśli zaplanujesz uprawę rośliny w półcieniu, będzie mniej okazała.
Uprawa i pielęgnacja czosnku ozdobnego
Czosnek ozdobny warto zasilać kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Poza tym nie ma wielu wymagań. Jednak musisz uważać na choroby – bywa na nie podatny. Raz zaatakowany czosnek jest trudny do wyleczenia. Najczęściej zagraża mu zgnilizna (biała, zielona i fuzaryjna). Najskuteczniejszym sposobem walki będzie oprysk odpowiednim preparatem.
Sposoby na rozmnażanie
Co 2–3 lata cebulki czosnku ozdobnego mogą być wykopane po przekwitnięciu rośliny i przesadzone na nowe miejsce. Przy wyjętej cebuli znajdziesz cebulki przybyszowe, które możesz delikatnie oddzielić, by zyskać z nich nowe rośliny. Jesienią wsadź je do gruntu, a po około 2 sezonach doczekasz się pięknych kwiatów.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -