Charakterystyczne dla tej rośliny są nadziemne rozłogi korzeniowe. Płożą się one, tworząc gęste, zwarte kępy. Pojedyncze wzniesione łodygi dąbrówki są czterokanciaste. Mają one kolor zielony, ale miejscami podbiegają czerwienią. Liście rosnące na rozłogach są odwrotnie jajowate i tworzą rozetę, podczas gdy te łodygowe ułożone są naprzeciwlegle.
Kwiaty dąbrówki rozłogowej ułożone są po 4-12 sztuk w pozorne okółki. Tworzą one w szczytowych odcinkach łodyg groniasty kwiatostan. Kwiatowe kielichy mają kształt dzwonkowaty. Ich korona wyróżnia się niebieskofioletowym zabarwieniem i składa się z 2 warg – górna jest pojedyncza, zaś dolna trójklapowa.
Owocami tej rośliny są jajowato ukształtowane pomarszczone rozłupki.
Ogrodowe odmiany ajuga reptans
Do najpopularniejszych wśród hodowców odmian tej rośliny należą:
- Braunherz – odmianę tę wyróżniają czerwono-brązowe liście kontrastujące z niebieskimi kwiatami;
- Black Scallop – odmiana z kwiatami o intensywnie fioletowym zabarwieniu i brązowo-purpurowymi liśćmi;
- Burgundy Glow – liście tej odmiany są czerwono-purpurowe oraz zielone z kremowymi obwódkami, zaś jej kwiaty mają intensywnie niebieski kolor.
Dąbrówka rozłogowa: uprawa
Roślina ta najlepiej przyjmuje się w glebach świeżych, zasobnych w składniki odżywcze. Pod jej uprawę warto przeznaczyć stanowisko półcieniste, choć w pełnym zacienieniu także sobie ona poradzi.
Dąbrówka rozłogowa nie wymaga częstego nawożenia. Na wiosnę glebę można zasilić nawozem wieloskładnikowym. Roślina ta preferuje podłoża wilgotne. Gdy ma ona wodę w glebie, słońce nie będzie dla niej problemem. Tyle że zasadzona na takim stanowisku będzie wymagała ona częstszego podlewania.
Gdy dąbrówka rośnie w zbyt wilgotnych warunkach, może zaatakować ją mączniak prawdziwy, zaś w zbyt suchych – mszyce. W walce z nimi pomocne będą opryski środkami grzybobójczymi i owadobójczymi.
Ajuga reptans jest odporna na niskie temperatury, nie trzeba okrywać jej na zimę. Ma ona tendencję do zagłuszania innych roślin. By do tego nie dopuścić, trzeba co jakiś czas przycinać jej rozłogi i usuwać całe kępy.
Najłatwiejszym sposobem na rozmnożenie dąbrówki rozłogowej jest podział kęp.
Zastosowanie dla dąbrówki rozłogowej w ogrodzie
Dąbrówka rozłogowa doskonale nadaje się na skalniaki. Chętnie porasta ona zacienione, trudno dostępne miejsca, dlatego można ją wykorzystać do zadarniania obszarów pod drzewami, pomiędzy krzewami.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -