Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Dereń jadalny (Cornus mas)

Dereń jadalny najczęściej uprawiany jest dla owoców, które można wykorzystać do zrobienia nalewek czy przetworów. Jego walorem jest również atrakcyjny wygląd.

Dereń jadalny (Cornus mas)
Dereń jadalny (Cornus mas). Fot. 123RF.com

Dereń jadalny nazywany również właściwym należy do roślin długowiecznych, a w dodatku bardzo żywotnych. Nawet 100-letnie egzemplarze nadal są w stanie owocować bardzo obficie.

Jak wygląda dereń jadalny? Wielkość, kwiaty i owoce

To niewielkie drzewo o krótkim pniu i szerokiej koronie lub duży, rozłożysty krzew. Dereń wyróżnia się raczej wolnym tempem wzrostu. Maksymalnie osiąga on 3-5 metrów wysokości, a może żyć nawet 300 lat.

Liście tej rośliny mają jajowaty lub eliptyczny kształt. Ich powierzchnia jest gładka, zachowana w kolorze ciemnozielonym, a końcówki ostro zakończone. Co ciekawe, drobne, żółto-zielone kwiaty derenia pojawiają się na gałązkach jeszcze przed liśćmi. Są one zebrane w baldachogrona. Zalicza się je do miododajnych.

Dereń owocuje od sierpnia do października. Jego owoce mają formę podłużnych pestkowców. W miarę dojrzewania stają się miękkie i czerwone. U rozmaitych odmian mogą one nieznacznie różnić się kolorem, wielkością i kształtem.

Dereń jadalny: uprawa

Dereń nie należy do roślin specjalnie wybrednych. Jest on w stanie rosnąć w różnych warunkach, ale nie w każdych będzie jednakowo hojnie obradzał w owoce.

Sadzenie

Krzew ten nie przyjmie się na terenach podmokłych, ale na tych suchych, mało żyznych już tak. Źle służą mu gleby zbyt kwaśne i słone. Najlepszym wyborem dla niego będzie lekkie, przepuszczalne podłoże o neutralnym lub lekko zasadowym pH. Sadzić można go wiosną i jesienią.

Dereń właściwy jest rośliną obcopopylną. Oznacza to, że do zapylenia potrzebuje pyłku pochodzącego od rośliny z tego samego gatunku, ale innej odmiany. Dlatego warto zdecydować się na zasadzenie przynajmniej dwóch, trzech drzewek.

Podlewanie

Pod uprawę tej rośliny warto wybrać stanowisko słoneczne, choć w półcieniu także będzie się ona rozwijała. Dereń jadalny jest odporny na mróz, szkodniki, suszę. Mimo to w okresach przedłużającej się posuchy trzeba go regularnie podlewać. Takie działania rekomenduje się również w odniesieniu do młodych roślin, przez kilka pierwszych lat od momentu zasadzenia. W celu zatrzymania wilgoci w glebie warto ją ściółkować np. korą, słomą, skoszoną trawą. Dzięki temu plon derenia będzie większy.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 2-3m, 10-15m

Pokrój: Krzewiasty

Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Dereń jadalny (Cornus mas)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.