Jak wygląda dziewięćsił bezłodygowy?
Dziewięćsił bezłodygowy tworzy przyziemną rozetę osiągającą wysokość max. 50 centymetrów wysokości. Zgodnie z nazwą roślina pozbawiona jest łodyg. Cechuje się również słabo rozgałęzionym, grubym, palowym i drewniejącym systemem korzeniowym.
Owocem dziewięćsiła jest niełupka o około 5 milimetrach długości. To właśnie ona jest miejscem, w którym mieszczą się nasiona. Tutaj warto wspomnieć, że nasiona rozsiewają się przez wiatr – to roślina wiatropylna.
Pierzaste liście dziewięćsiła mają charakterystyczne, kolczaste zakończenie. Pojedyncze liście tworzą rozetę, która może osiągnąć do 15 cm średnicy. Kwiat wyrasta ze środka rozety. Ma duży rozmiar – może dorastać do 7-15 cm średnicy. Uzyskuje barwę srebrzystobiałą, ciekawie kontrastując z zielonymi liśćmi.
Dziewięćsił bezłodygowy: wymagania i uprawa
Gleba do uprawy sadzonki powinna być jałowa, przepuszczalna i piaszczysto-gliniasta. Ważne, aby jej odczyn był obojętny lub lekko zasadowy. Należy również dbać o zapewnienie stałej, umiarkowanej wilgotności. Zbyt duża może zaszkodzić roślinie.
Kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na odpowiedni rozwój rośliny jest słoneczne stanowisko. Dziewięćsił dobrze znosi suszę, ale bez słońca nie urośnie.
Rozmnażanie sadzonek odbywa się poprzez nasiona, których wysiew przeprowadza się jesienią. Sadzonki są wtedy gotowe wiosną do wysadzenia ich na stałe miejsce. Przeprowadzając wysiew w maju, musisz wiedzieć, że sadzonki będą gotowe do wysadzenia dopiero we wrześniu.
Dziewięćsił nie jest zbyt podatny na ataki chorób i szkodników.
Zastosowanie rośliny i jej właściwości
Dziewięćsił to roślina o szerokich właściwościach. Z korzeni pozyskuje się olejek, który ma działanie bakteriobójcze, przeciwgorączkowe i przeciwgrzybiczne. W ziołolecznictwie stosowany jest podczas grypy. Jako składnik maści i kremów dziewięćsił pomaga pozbyć się liszajów, wyprysków i grzybicy.
Ciekawostka! Wśród górali od lat panuje przekonanie, że roślina zapewnia aż dziewięć mocy, które są aż dziewięć razy silniejsze niż te u innych roślin. Podobno ten, kto trafił na roślinę, miał zapewnione długie lata w zdrowiu. Z tej góralskiej historyjki zaczerpnięto nazwę gatunkową rośliny.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Zwarty
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie