Dzwonek jednostronny to wieloletnia bylina, pospolicie występująca w całej Europie i w części Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce rośnie zarówno na nizinach, jak i w niższych partiach gór. Roślina szczególnie upodobała sobie widne lasy liściaste i ich obrzeża, zarośla, przydroża, zręby i nieuprawiane pola.
Jak wygląda dzwonek jednostronny?
Dzwonek jednostronny wyrasta ze zgrubiałego, rozgałęziającego się korzenia z cienkimi rozłogami. Część nadziemną stanowi pojedyncza, czterokanciasta łodyga, z której wyrastają karbowane, owłosione od spodu liście. W zależności od położenia liście przyjmują różny kształt: dolne są sercowatotrójkątne lub jajowatosercowate, zaś wyższe są jajowatolancetowate.
Kwiaty wielkości 2-3 cm przyjmują dzwonkowaty kształt i jasnofioletowy lub niebieskofioletowy (czasami biały) odcień. Działki kielicha są wyraźnie krótsze od korony i mocno odstają do tyłu. Kwiaty zebrane są w zwisające, jednostronne grona (stąd nazwa gatunkowa).
Roślina jest dość charakterystyczna i łatwo ją rozpoznać. Jak wysoko urośnie? W przypadku dzwonka jednostronnego wysokość jest bardzo zróżnicowana. Najmniejsze osobniki dorastają do ok. 30 cm, zaś największe potrafią osiągnąć 120 cm wysokości.
Dzwonek jednostronny: wymagania
W naturalnym środowisku dzwonek jednostronny chętnie rośnie na glebach wilgotnych, przepuszczalnych, podatnych na podsychanie, a także skalistych bogatych w wapń. Rośliny te preferują stanowiska słoneczne, choć czasami można je spotkać w ustronnych miejscach, gdzie ukrywają się pod drzewami lub w zaroślach. Gatunek jest w pełni mrozoodporny i dobrze zimuje w naszym klimacie.
Dzwonek jednostronny w ogrodzie
Dzwonek jednostronny – niegdyś specjalnie uprawiany – obecnie jest rośliną zdziczałą. Częściej traktowany jest jako chwast niż ozdoba ogrodu, choć szkoda, bo świetnie pasuje do nasadzeń naturalistycznych i łąk kwietnych.
Ładne, charakterystyczne dla rodzaju Campanula kwiaty to tylko jedna z zalet tego gatunku. Jeśli zechcesz uprawiać dzwonki jednostronne pielęgnacja nie sprawi Ci kłopotu ani nie zajmie wiele czasu. Wystarczy, że zapewnisz roślinie umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne podłoże na słonecznym stanowisku.
Musisz jedynie kontrolować rozrastanie byliny, w przeciwnym razie łatwo opanuje ogród. Chcesz, aby roślin było więcej? Nowe sadzonki dzwonka jednostronnego możesz łatwo uzyskać poprzez podział kłącza, co najlepiej zrobić wczesną wiosną lub po przekwitnięciu. Pamiętaj jednak, że roślinę po przekwitnięciu warto przyciąć – wówczas zakwitnie ponownie, choć już na niższej łodydze.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, wrzesień
Zimozielone: -