Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Epimedium pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu. Tworzy gęste kępy. Dorasta do 20–50 cm. Jego liście mają sercowaty kształt i jasnozielony kolor. Na jesień zmieniają barwę na pomarańczową lub czerwoną. Kwiaty pojawiają się w kwietniu. Mają specyficzny kształt. Mogą przypominać nieco kwiatostany orlika.
Bylina występuje w wielu gatunkach i odmianach różniących się kolorem kwiatów i liści. Epimedium czerwone zwraca uwagę drobnymi, czerwono-białymi kwiatami i liśćmi, które jesienią wybarwiają się na żywą czerwień. Epimedium pstre ma drobne kwiaty o delikatnym różowym lub żółtym odcieniu.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla epimedium
Epimedium doskonale rośnie tam, gdzie inne rośliny zamierają. Idealnie dla niego jest stanowisko zacienione i lekko wilgotne. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Przy wyborze gatunku i odmiany zwróć uwagę na jej wymagania. Mogą się różnić zwłaszcza w kwestii mrozoodporności.
Podlewanie i pielęgnacja epimedium
Roślina zazwyczaj dobrze znosi suszę. Pamiętaj jednak, by podlewać ją regularnie przez cały okres wegetacyjny. Epimedium doskonale rośnie pod drzewami i krzewami. Szybko się rozrasta i tworzy gęstą warstwę okrywającą grunt.
Niektóre odmiany epimedium są zimozielone. Inne mogą jednak źle znosić mrozy. Zadbaj o ich dokładne okrycie na zimę. Nawet jeśli większe mrozy uszkodzą bylinę, na wiosnę szybko się ona zregeneruje. Gatunki zachowujące ulistnienie przez cały rok wymagają wiosennego przycięcia pędów.
Rozmnażanie epimedium
Epimedium rozmnaża się przez rozłogi. Utworzone w ten sposób sadzonki przyjmują się bardzo szybko. Możesz też na wiosnę podzielić mocno rozrośnięte kępy.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: -