Eukaliptus tęczowy to niesamowite drzewo, występujące naturalnie w krajach tropikalnych: Filipinach, Indonezji, Papui-Nowej Gwinei. Nie nadaje się do uprawy w polskich ogrodach, ale z powodzeniem można trzymać go w domu lub latem na tarasie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyjątkowe drzewo potrzebuje wyjątkowej opieki i uważności.
Eukaliptus tęczowy: wysokość
W warunkach naturalnych egzotyczny olbrzym dorasta nawet do 75 m wysokości (przeciętnie: 60 m). Dla porównania: uważana za najwyższe drzewo w Polsce, daglezja zielona rosnąca na terenie gminy Ujsoły, mierzy 58,2 m. Oczywiście w uprawie domowej eukaliptusa zwyczajnego przyrost jest nieporównywalnie słabszy. W Polsce drzewo osiąga maksymalnie do 2-3 m wysokości.
Jak wygląda eukaliptus tęczowy?
Niesamowity, bajkowy, dziwny, zachwycający – każde z tych określeń pasuje do tego gatunku i żadne nie będzie przesadą. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z tropików, aby się o tym przekonać. Najbardziej efektownym elementem eukaliptusa tęczowego jest pień, który wygląda jak oblany farbą lub upiększony w programie graficznym. Tęczowy efekt jest zasługą nierównomiernie złuszczającej się kory. Odkryte płaty kory z czasem ulegają przebarwieniom: najpierw są mocno zielone, później niebieskie, fioletowe, czerwone i na końcu brązowe.
Poza fantazyjnie ubarwionym pniem eukaliptus tęczowy ma również ciemnozielone, lancetowate liście (ok. 13 cm długości) oraz niewielkie, kremowe kwiaty zebrane w baldachy. Drzewo rodzi owoce w postaci drobnych torebek, w których znajdują się czarne, kuliste nasionka. To właśnie z nich możesz wyhodować własne drzewko.
A jak wygląda eukaliptus tęczowy w uprawie domowej? Niestety, najbardziej dekoracyjny atrybut tego gatunku – bajecznie kolorowy pień – wygląda w Polsce całkiem zwyczajnie. Mimo to roślina zapewni w domu powiew egzotyki i z pewnością będzie wyjątkową ozdobą wnętrza.
Eukaliptus tęczowy: wymagania
Odtworzenie tropikalnych warunków w mieszkaniu nie będzie łatwe, jednak warto dołożyć wszelkich starań, aby drzewo poczuło się „jak w domu”. Eukaliptus tęczowy potrzebuje wilgotnego, żyznego podłoża. Stanowisko musi być pełne światła, dlatego doniczkę najlepiej postawić przy południowym oknie lub na słonecznym tarasie (latem). Poza tym roślina nie znosi chłodu i nawet lekkie przymrozki są dla niej śmiertelnie niebezpieczne.
Eukaliptus tęczowy: pielęgnacja
Jak na tropikalny gatunek przystało, roślina wymaga ciepłego, wilgotnego środowiska. Przygotuj się zatem na częste i dość obfite podlewanie. Jednocześnie uważaj, żeby nie przelać korzeni – aby temu zapobiec, zrób w doniczce drenaż (np. z keramzytu, kamieni). Przy zbyt suchym powietrzu można zastosować nawilżacze. W domowej uprawie eukaliptusa tęczowego pielęgnacja polega również na częstym nawożeniu. Roślinę dokarmiaj co 1-2 tygodnie od wiosny do jesieni, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi.
Bardzo ważną kwestią jest stanowisko. W zimie rośliny nie wolno stawiać przy kaloryferze (zbyt sucho), ani przy otwieranych oknach (powiew chłodnego powietrza może doprowadzić do przemarznięcia drzewka). Poza tym należy uważać podczas przesadzania eukaliptusa, ponieważ delikatne korzenie mogą ulec uszkodzeniu. Roślinę można natomiast przycinać i formować (np. jak bonsai).
Eukaliptus tęczowy: sadzonki czy nasiona?
W Polsce łatwiej dostać nasiona niż sadzonki. Należy je wysiać w żyzne podłoże (np. krążki torfowe) i lekko przysypać ziemią. Następnie trzeba zapewnić nasionom odpowiedni mikroklimat: ciepły (20-25°C), umiarkowanie wilgotny. Eukaliptusa tęczowego można wyhodować w mini-szklarni. Po wykiełkowaniu nasion lepiej usunąć osłonę, żeby zapewnić siewkom lepszy dostęp do świeżego powietrza i nie dopuścić do zalegania wilgoci.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: Powyżej 30m
Pokrój: Drzewiasty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -