Goździk kropkowany: wygląd rośliny
Goździk kropkowany to bylina występująca dziko na łąkach, pastwiskach, nieużytkach ziemskich i zboczach. Ma silnie rozgałęzione, pokładające się pędy, osiągające wysokość około 10-20 centymetrów. Łodygi kwiatowe mogą dorastać nawet do 40 centymetrów.
Liście są omszone, lancetowate i zebrane w kępy. Mogą mieć barwę od jasnozielonej po ciemnozieloną. Goździk kwitnie od połowy czerwca do końca września. Kwiaty są drobne, o średnicy około 2 centymetrów i najczęściej przybierają barwę różową. Mają jednak ciemniejsze obwódki i białe plamki. Charakterystyczną cechą kwiatów goździka jest brak zapachu i zamykanie się na noc.
Wymagania i uprawa goździka kropkowanego
Goździk jest gatunkiem stosunkowo łatwym w uprawie. Obficie kwitnie na stanowiskach słonecznych, ale radzi sobie także w miejscach lekko zacienionych. Lubi tereny ciepłe, bezwietrzne i suche. Podłoże powinno być piaszczyste z lekko kwaśnym odczynem. Goździk dobrze znosi susze i jest odporny na mróz.
Nasiona wysiewa się do inspektu, najlepiej w czerwcu. Sadzonki rozsadza się na stałe stanowiska dopiero w sierpniu. Młode rośliny wymagają pielenia i usuwana przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu rozrosną się i będą kwitły dłużej.
Goździk kropkowany: zastosowanie
Ze względu na małe wymagania i dość szybki wzrost goździk jest rośliną niezwykle uniwersalną. Można obsadzać nim rabaty, dekorować ogrody skalne i ozdabiać balkony. Doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych, łąk kwiatowych, a także do kompozycji w pojemnikach. Goździk można wykorzystać też jako roślinę okrywową i zadarniającą przestrzeń.
Jego proste, wiechowe kwiatostany nadają goździkowi naturalny, a nawet nieco wiejski wygląd. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w ogrodach w stylu angielskim i rustykalnym. Świetnie nadaje się także do obsadzenia ścieżek, drużek i ogrodowych zakątków.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -