Hortensja omszona: wygląd rośliny
Hortensja omszona to wieloletni, liściasty krzew dekoracyjny. Może dorastać do około 3 metrów wysokości i podobnej szerokości. Ma wzniesiony, krzaczasty i rozłożysty pokrój, więc najlepiej prezentuje się w większych, przestronnych ogrodach.
Krzew wytwarza grube, silne i gęsto owłosione pędy. Liście hortensji omszonej są owalne i lekko wydłużone, a od spodu pokryte szarobiałym kutnerem. Mogą osiągać nawet do 30 centymetrów długości.
Prawdziwą ozdobą rośliny są charakterystyczne kwiaty zebrane w duże, płaskie kwiatostany o szerokości od 10 do 30 centymetrów. Zebrane są w nich fioletowe i liliowe kwiaty wewnętrzne oraz białe i różowoliliowe kwiaty zewnętrzne. Hortensja omszona kwitnie od końca lipa do połowy września.
Odmiany hortensji omszonej
Hortensja omszona występuje w kilku odmianach, które różnią się kolorem kwiatów oraz wielkością liści. Do najciekawszych odmian należą:
- Hortensja Macrophylla – to odmiana o dużych kwiatostanach (około 15-30 centymetrów średnicy) i ciemnopurpurowych kwiatach. Liście są gęsto owłosione i mają charakterystyczny niebieskawo zielony kolor. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości.
- Hortensja Hot Chocolate – tę odmianę wyróżnia czekoladowy kolor dolnej strony blaszki i czerwonawa barwa strony wierzchniej. Kwiaty są niebiesko-fioletowy, jaśniejsze na brzegach kwiatostanów.
Liście odmiany 'Hot Chocolate" od spodu są brązowe. Fot. 123RF/PICSEL
Wymagania i uprawa hortensji omszonej
Hortensja omszona, zwana inaczej kosmatą, to krzew o średnich wymaganiach uprawowych. Należy sadzić ją na stanowiskach cienistych i osłoniętych od wiatru, na przykład przy ścianach budynków lub pod osłoną większych drzew.
Hortensja lubi podłoża żyzne i dobrze przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Roślina preferuje także gleby stale, ale umiarkowanie wilgotne. Uprawa hortensji nie udaje się na glebach zimnych, czyli ciężkich i gliniastych.
Hortensja omszona: pielęgnacja
Hortensja omszona lubi gleby wilgotne i źle znosi suszę, więc latem w czasie upałów należy obficie ją podlewać. Inaczej roślina wytworzy mniej kwiatostanów, a te, które już powstały szybko zwiędną.
Trzeba pamiętać także o właściwym zabezpieczeniu rośliny na zimę. Hortensja nie jest całkowicie mrozoodporna, a na duże spadki temperatur narażone są zwłaszcza młode okazy. Krzew trzeba zatem okryć na zimę agrowłókniną, a u podnóża krzewu usypać kopczyk z torfu.
W sezonie wegetacyjnym można też wspomóc hortensję nawozem. Najlepiej stosować specjalny nawóz do hortensji albo nawóz organiczny.
Choroby i szkodniki hortensji omszonej
Hortensji omszonej, podobnie jak innym odmianom tych wyjątkowych krzewów ogrodowych, zagrażają rozmaite szkodniki. Działalność wielu z nich nietrudno zauważyć, na szczęście istnieją też sposoby, by je skutecznie zwalczać.
W czasie uprawy możesz natknąć się na przędziorki, nicienie i mszyce. Hortensjami interesują się również ślimaki. Ze znanych chorób dla rośliny najgroźniejsze są: mączniak prawdziwy, plamistość liści, rdza, szara pleść i chloroza liści.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: nie