Hortensja pnąca to bardzo efektowne, obficie kwitnące pnącze, pochodzące z Dalekiego Wschodu, w Polsce mało popularne. Możesz posadzić ją przy murze, drzewie, altanie czy budynku gospodarczym, a odwdzięczy Ci się gęstą ścianą zieleni. Posadzona na skarpie czy rabacie, stworzy wokół puszysty, niewymagający pielęgnacji kobierzec.
Hortensja pnąca: wysokość i przyrost
To doskonały gatunek dla osób, które chcą urozmaicić aranżację ogrodu o duże pnącze lub zakryć stary mur czy inny – niekoniecznie ozdobny – element architektury. W przypadku hortensji pnącej przyrost roczny wynosi od 0,5 do 1 m, natomiast docelowo roślina osiąga przeciętnie do 15-20 m wysokości. Niemniej na efekty trzeba poczekać ok. 2 lat od posadzenia – dopiero po tym czasie pnącze zaczyna rosnąć w szybszym tempie.
Jak wygląda hortensja pnąca?
Roślina pnie się po podporach za pomocą czepnych korzeni przybyszowych (korzenie wyrastające z pędów). Na pierwszy plan wysuwają się dość duże liście – zielone i błyszczące, jesienią przebarwiające się na żółto. Latem hortensja pnąca obficie kwitnie. Białe, drobne kwiaty nie czepiają się podpór, przez co odstają od zielonej czapy liści, dając bardzo ciekawy, trójwymiarowy efekt. W okresie bezlistnym ozdobą rośliny stają się pędy, które pokrywa miedzianobrązowa, łuszcząca się kora.
Hortensja pnąca: odmiany
Ponad 15-metrowe pnącze jest za duże do twojego ogrodu? Jeśli szukasz mniej ekspansywnej rośliny, ale nie chcesz rezygnować z hortensji pnącej, sadzonki odmian uprawnych (kultywarów) będą dobrym rozwiązaniem. Oto kilka ciekawych propozycji:
- hortensja pnąca Mirranda: o ładnych liściach z żółtym obrzeżem, wys. do 5-10 m;
- hortensja pnąca Silver Lining: o szarozielonych liściach z białym obrzeżem, wys. 3-5 m;
- hortensja pnąca Cordifolia: karłowa, wolno rosnąca, wys. 2-3 m.
Hortensja pnąca: wymagania i pielęgnacja
Im lepsze stanowisko przygotujesz dla hortensji pnącej, tym szybciej osiągniesz upragnioną okrywę. Roślina najlepiej rośnie w zacienionych (ewentualnie półcienistych) i zacisznych miejscach. Podłoże powinno być wilgotne, żyzne i zasobne w próchnicę, o kwaśnym odczynie.
Chcesz posadzić hortensję pnącą w ogrodzie tak, aby pokrywała okazałe drzewo, altanę, kawałek muru lub inną podporę? W takim razie musisz pamiętać o kilku zasadach:
- wybierz mocną i stabilną podporę, która nie ugnie się pod ciężarem pnącza;
- sadzonki hortensji nie powinny rosnąć zbyt blisko podpory, w przeciwnym razie może brakować im wody;
- pnącze najlepiej posadzić nieco dalej i nakierować na podporę, np. za pomocą tyczek i sznurka;
- jeśli miejsce nie jest osłonięte od wiatru, warto przywiązać roślinę do podpory.
Jeśli wybierzesz odpowiednie stanowisko i zastosujesz powyższe wskazówki, nie będziesz mieć problemów z uprawą hortensji pnącej. Pielęgnacja tego gatunku nie jest trudna. Roślina nie wymaga cięcia, jest w pełni mrozoodporna, nie szkodzą jej choroby, szkodniki ani zanieczyszczenia.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 15-20m
Pokrój: Pnącze
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec
Zimozielone: nie