Jak wygląda judaszowiec kanadyjski, czyli biały kruk wśród roślin ozdobnych
Judaszowiec kanadyjski to niewysokie drzewo, które osiąga od 2 do 10 metrów wysokości. Naturalnym środowiskiem gatunku jest wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, lecz coraz chętniej uprawiany jest na pozostałych kontynentach.
Niezaprzeczalnym walorem ozdobnym judaszowca jest jego oryginalne kwitnienie, które występuje przed pojawieniem się liści. Miododajne kwiaty drzewka mają intensywny, różowo-fioletowy kolor. Ciemna kora judaszowca w połączeniu z żywą, jaskrawą barwą jego kwiatów daje bardzo atrakcyjny wizualnie efekt. Pękająca kora, która ukazuje jaśniejsze wnętrze, przypomina spękaną magmę.
Liście o sercowatych blaszkach, które pojawiają się po opadnięciu kwiatów, są także dość oryginalną częścią rośliny. W zależności od stopnia rozwinięcia mienią się różnymi kolorami. Najpierw są szarawe, później zielone, a następnie – żółtawe. Po przekwitnięciu w miejscach kwiatów pojawiają się strączki.
Ciekawostka! Gratką dla poszukiwaczy nowych smaków jest fakt, że kwiaty judaszowca są jadalne, a ich słodko-kwaśny smak przyciąga coraz większą rzeszę mistrzów kulinarnych i domowych odkrywców.
Odmiany judaszowca kanadyjskiego
Niektóre odmiany judaszowca kanadyjskiego wykształcają blaszki o ciekawych kolorach. O jakich kultywarach warto wspomnieć?
- Carolina Sweetheart to odmiana o bardzo dobrej odporności na mróz oraz wielobarwnych liściach, które przeplatane są bielą, różem i fioletem.
- Ruby Falls jest kultywarem o płaczącym pokroju gałęzi oraz purpurowym ulistnieniu.
- Golden Falls charakteryzuje się zielono-żółtymi liśćmi, które rozświetlą każdy ogród.
- Red Force Minogue 3 jest odmianą o wzniesionym pokroju i bordowych blaszkach liści.
Judaszowiec kanadyjski: wymagania i stanowisko
Judaszowiec kanadyjski ma sprecyzowane wymagania, a przestrzeganie poniższych wskazówek pozwoli nam uzyskać wspaniały okaz.
Gatunek preferuje ziemię o wysokim pH, czyli zasadową. Gleba powinna być przepuszczalna i stale lekko wilgotna, lecz nie podmokła. Istotnym czynnikiem jest także wybór miejsca dla rośliny. Najlepiej, aby było ono maksymalnie ciepłe i słoneczne. Najkorzystniejszym stanowiskiem dla judaszowca kanadyjskiego będzie reprezentacyjne miejsce w ogrodzie. Drzewo będzie świetnie wyglądać jako soliter, czyli roślinny samotnik. Choć również w grupie jego urok będzie trudny do przeoczenia.
Uprawa i pielęgnacja judaszowca kanadyjskiego
Judaszowiec kanadyjski wymaga całorocznej opieki. W okresie wiosenno-letnim pamiętajmy o dbaniu o optymalną wilgotność gleby oraz zasileniu rośliny delikatnym nawozem, na przykład biohumusem. Zimą należy okryć podstawę pnia, aby roślina nie przemarzła. W tym celu warto zastosować gałązki iglaste, agrowłókninę lub słomianą osłonę.
Judaszowiec kanadyjski nie wymaga cięcia ani formowania. Stosujemy jedynie cięcie sanitarne, czyli usunięcie chorych, leciwych lub przemarzniętych gałęzi. Przy odpowiedniej pielęgnacji korona drzewa utworzy parasolowaty kształt. Gatunek bardzo nie lubi przesadzania, dlatego musimy dobrze rozważyć wybór miejsca posadzenia tego drzewka.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 2-3m, 5-10m
Pokrój: Przewisający
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: -