Jak wygląda klon palmowy?
Klon palmowy to krzew lub mniejsze drzewo dorastające do około 3-5 metrów wysokości. Pochodzi z gatunku mydleńcowatych. Jego ojczyzną jest Japonia i Półwysep Koreański.
W ogrodzie, ze względu na swój rozmiar, potrzebuje dość sporo miejsca. Istnieją jednak odmiany karłowate, które można posadzić w donicach. Gatunek ten charakteryzuje szeroka, parasolowata korona, na którą składa się kilka cienkich gałęzi. Kora jest szara, ewentualnie szarobrązowa. Mocno powycinane, duże, wachlarzowe liście wyglądem przypominają liście palmy – stąd wzięła się jego nazwa. Ich kolor zależy od odmiany oraz pory roku. Mogą mieć barwę żółtą, zieloną, czerwoną lub pomarańczową. Kwiaty – drobne i czerwone – pojawiają się już w kwietniu i maju.
Jesienią na drzewie pojawiają się owoce. Są nimi niewielkie orzeszki o czerwonej lub brązowej barwie. Ze względu na swoje azjatyckie korzenie, w Polsce klon palmowy może być trudny w uprawie. Atrakcyjny wygląda, które drzewo zapewnia przez cały rok, wynagradza wysiłki włożone w jego pielęgnację.
Uprawa i wymagania
Wymagania drzewa są dość wygórowane. Stanowisko powinno być słoneczne, jednak nie może być przesadnie nasłonecznione. Ewentualnie dobrze poradzi sobie w miejscu lekko zacienionym i wolnym od wiatru. W całkowitym cieniu liście rośliny się zupełnie nie wybarwią. Pozostaną jedynie zielonkawe i mało dekoracyjne.
Część ogrodników zastanawia się, dlaczego klon palmowy zielenieje. Wybarwianie się drzewa wynika z niezapewnienia mu wystarczającej ilości słońca. Im ma go mniej, tym bardziej będzie zieleniał. Jednak proces ten można odwrócić, zapewniając mu jaśniejsze stanowisko.
Gleba powinna być próchnicza i wilgotna. Podłoże powinno mieć odczyn od lekko kwaśnego do neutralnego i najlepsze jest przepuszczalne. Należy również dbać o stałe utrzymanie wilgotności ziemi, jednak nie można doprowadzić, by ziemia była ciężka i podmokła.
Źle znosi niedobory wody i suszę. Aby go przed nią uchronić, ziemię wokół pnia najlepiej wyściółkować, również na zimę.
Klon palmowy: choroby
Największe problemy podczas uprawy drzewa wynikają z niespełnienia jego wymagań. Jest odporny na grzyby i choroby z nimi związane, ale nie może być przelany lub przemarznięty. Z kolei zbyt gruba warstwa ściółki może nie zapewnić mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Bardzo często jednak chwyta się go zgorzel pędów, podobne jest to do przemarznięcia. Porażone pędy usuwamy.
Latem klonowi mogą zbrązowieć blaszki, a liście przyschnąć. Oznacza to werticiliozę. Przemarznięcie lub nadmierne przesuszenie może prowadzić do infekcji.
Duża wilgoć i ciągłe deszcze doprowadzają z kolei do mączniaka prawdziwego. Poznamy go po białym meszku i czarnych punkcikach na liściach.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Kulisty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie