W Polsce klon polny funkcjonuje także pod nazwą paklon. To najmniejsza i najrzadziej spotykana u nas odmiana klona. Ma on nisko osadzoną, rozłożystą koronę – nieco węższą w szczytowej części. Dolne jego gałęzie zwisają ku ziemi, co daje bardzo malowniczy efekt.
Miododajne kwiaty paklonu tworzące baldachogrona rozkwitają w maju. Jego owoce mają postać charakterystycznych skrzydełek o kącie rozwarcia równym 120o.
Odmiany klonu polnego
- Nanum – wolnorosnące niskie drzewko o zwartej, kulistej koronie – idealne do obsadzania placów, ulic, niewielkich ogrodów.
- Carnival – karłowata roślina (osiąga 3-5 metrów wysokości) o nieregularnym pokroju i ciekawych, dwukolorowych liściach.
- Royal Ruby – charakterystyczne dla tej odmiany są liście w kolorze purpurowym.
- Elsrijk – roślina wysoce miododajna, bez większych wymagań, jeśli chodzi o stanowisko do uprawy.
Klon polny: sadzenie, podlewanie i nawożenie
Sadzonki paklonu najlepiej jest umieścić w ziemi wiosną lub jesienią, gdy jest ona napowietrzona i wilgotna.
Susza temu gatunkowi większych szkód nie wyrządza. Zagrożenie stanowi dla niego nadmierna wilgotność podłoża. Klon polny nie wymaga regularnego podlewania, jak również nawożenia. Wykazuje on dużą odporność na skrajne temperatury, suchość, duże zasolenie podłoża i zanieczyszczenie środowiska.
Uprawa paklonu
Jeśli chodzi o rodzaj gleby, jej pH – roślina ta nie jest szczególnie wymagająca. Paklon preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ale w półcieniu również nieźle będzie się rozwijał.
Zastosowanie
Klon polny znakomicie nadaje się na gęste, strzyżone szpalery i żywopłoty. Często sadzony jest on wzdłuż ulic, alejek.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kora, owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe, średnie
Wysokość: 10-15m
Pokrój: Kulisty
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: nie