To krzew lub niewielkie drzewo liściaste. Podobnie jak inne klony wyróżnia się on dosyć szybkim tempem wzrostu. Acer tataricum maksymalnie osiąga 10 metrów wysokości. W praktyce większość drzew tej odmiany rozrasta się na wysokość od 4 do 8 metrów.
Jak wygląda klon tatarski?
Rozłożysta, nieregularna korona klonu tatarskiego osadzona jest na pniu rozgałęziającym się tuż u nasady. Wygląd jego liści jest zmienny. Zazwyczaj są one jajowate, nieklapowane, podwójnie ząbkowane.
W okresie jesiennym liście tego klonu zmieniają swoją barwę z ciemnozielonej na żółtą lub czerwoną. Zimą opadają one z drzewa. Na gałęziach utrzymują się owoce, czyli dekoracyjne, czerwone skrzydlaki. Formują się one w lipcu. Wraz z nadejściem zimy przyoblekają się one w brąz.
Klon tatarski znajduje się w centrum zainteresowania pszczelarzy, gdyż jego kwiaty są miododajne. Są one zebrane w wiechy, mają białe zabarwienie i delikatny zapach.
Klon tatarski: sadzenie i pielęgnacja
Najlepszym momentem na wysiew jest przełom marca i kwietnia. Idealne warunki do hodowli acer tataricum to stanowisko mocno nasłonecznione, żyzna, umiarkowanie wilgotna gleba. Nie należy on jednak do roślin szczególnie wybrednych. Dobrze znosi półcień i suszę. Nie są mu straszne trudne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr).
Gałęzie klonu tatarskiego można skracać, ale tylko wczesną wiosną. Przycinanie ich w innym okresie może znacznie osłabić roślinę, doprowadzić u niej do rozwoju różnych chorób.
Jakie zastosowanie znajduje klon tatarski?
Często pojawia się on w parkach jako część barwnych roślinnych kompozycji. Klon tatarski nadaje się na soliter (drzewo rosnące pojedynczo na otwartym terenie). Można obsadzać nim aleje, a także przydomowe ogrody.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kora, owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe, średnie
Wysokość: 5-10m
Pokrój: Nieregularny
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: nie