Kokoryczka wielokwiatowa to bylina z rodziny konwaliowatych (Convallariaceae), rosnąca dziko w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju, w górach do piętra regla dolnego. Roślina ta upodobała sobie wilgotne stanowiska, szczególnie lasy liściaste, lasy łęgowe i zarośla.
Jak wygląda kokoryczka wielokwiatowa?
Bylina wytwarza obłe lub lekko kanciaste łodygi, zazwyczaj przewieszające się. U przeciętnych osobników kokoryczki wielokwiatowej wysokość łodygi sięga 60-80 cm. Część podziemną rośliny stanowi rozgałęzione, czołgające się kłącze.
Na łodydze wyrastają duże (ok. 15 cm), skrętoległe liście o jajowatym lub eliptycznym kształcie i wyraźnym unerwieniu. Kokoryczkę wielokwiatową łatwiej jednak rozpoznać w okresie kwitnienia, tj. od kwietnia do czerwca. Kwiaty są dzwonkowate, białe, z zielonymi ząbkami. Rosną po 2-5 na cienkich szypułkach w kątach liści. Charakterystyczne dla kokoryczki wielokwiatowej są również owoce – niebieskoczarne, trujące jagody.
Odmiany kokoryczki wielokwiatowej
Warto wiedzieć, że poza pospolicie występującą odmianą istnieją hodowlane formy kokoryczki kwiatowej. Odmiany mogą różnić się kształtem kwiatów (np. kokoryczka wielokwiatowa Flore Pleno o pełnych kwiatach) lub liśćmi (np. kokoryczka wielokwiatowa Variegatum o zielono-białych liściach).
Kokoryczka wielokwiatowa: wymagania i pielęgnacja
Kokoryczka wielokwiatowa preferuje gleby próchniczne, przepuszczalne i wilgotne. Jest rośliną cieniolubną, choć przy optymalnej wilgotności gleby da sobie radę również na słonecznym stanowisku.
Po spełnieniu powyższych wymagań kokoryczki kwiatowej pielęgnacja sprowadza się do dbania, aby podłoże za bardzo nie wysychało podczas okresów bezdeszczowych. Poza tym ważne jest odchwaszczanie gleby, zwłaszcza wokół młodych okazów. Oba problemy – suszę i chwasty – można zniwelować poprzez ściółkowanie podłoża.
Poza tym bylina jest odporna na mróz, większość szkodników i chorób. Należy jedynie uważać na ślimaki oraz owrzódkę konwaliową.
Dzięki płożącym pędom roślina szybko i łatwo się rozrasta, dlatego wymaga kontrolowanej uprawy. Natomiast jeśli chcesz mieć więcej kokoryczki wielokwiatowej, sadzonki możesz pozyskać poprzez podział rośliny matecznej lub kłącza. Rozmnażanie z nasion nie daje dobrych rezultatów.
Kokoryczka wielokwiatowa w ogrodzie
Delikatne kwiaty i ozdobne liście kokoryczki wielokwiatowej będą znakomicie prezentować się na cienistej rabacie wśród innych bylin. Kokoryczkę można wykorzystać również w ogrodach leśnych (razem z paprociami) i nasadzeniach naturalistycznych, a także jako roślinę okrywową. Bylina nadaje się również do uprawy na kwiat cięty.
Zanim jednak zasadzisz kokoryczkę wielokwiatową w ogrodzie, weź pod uwagę silnie trujące właściwości jej owoców. Z tego względu roślinę najlepiej uprawiać w miejscach trudno dostępnych dla dzieci i zwierząt.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: nie