Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)

Roślina ta wyróżnia się szybkim tempem wzrostu oraz dużą produktywnością. Wiele osób uznaje ją za chwast, podczas gdy znajduje ona szereg zastosowań. Jak wygląda uprawa koniczyny łąkowej?

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)
Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense). Fot. 123RF.com

Koniczyna łąkowa potocznie nazywana jest koniczyną czerwoną. Jest ona rośliną wieloletnią. Na terenie Polski dziko porasta ona przydroża, łąki, pola i widne lasy.

Jak wygląda koniczyna łąkowa?

Jej cienkie łodygi są wzniesione lub podnoszące się. Osiągają one wysokość do 50 cm. Liście koniczyny na ogół składają się z 3 listków o jajowatym lub eliptycznym kształcie. Podobnie jak pędy są one pokryte delikatnymi, przylegającymi włoskami. Na powierzchni liści widoczne są jasne plamy.

Motylkowe kwiaty koniczyny czerwonej mają jasnopurpurowe zabarwienie. Są one miododajne i wydzielają przyjemny, choć bardzo subtelny zapach. Kwiatki zebrane są w okrągłe lub jajowate główki. Zapylają je trzmiele. Po przekwitnięciu kwiatów formują się owoce mające postać strąków zawierających nasiona. Po uwolnieniu na zewnątrz są one roznoszone przez wiatr.

Koniczyna łąkowa: uprawa

Koniczyna czerwona lubi stanowiska słoneczne. Źle toleruje cień, podobnie jak zbyt suche podłoża. Roślinie tej najlepiej służą gleby umiarkowanie wilgotne i żyzne. Ziemia dla niej nie powinna być ani zbyt lekka i sucha, ani zbyt ciężka i gliniasta.

W czasie uprawy koniczyny zaleca się częste, lecz niezbyt obfite nawadnianie jej podłoża. Zastosowanie nawozu wskazane jest jeszcze przed jej zasiewem. Potem można ją zasilać od czasu do czasu mieszankami fosforowo-potasowymi. Warto podkreślić, że symbioza z bakteriami daje koniczynie możliwość pozyskania potrzebnych do wzrostu składników we własnym zakresie.

Choroby i szkodniki

Zagrożenie dla uprawy koniczyny łąkowej stanowią:

  • chwasty;
  • choroby grzybowe (mączniak prawdziwy koniczyny, rdza koniczyny, kustrzebka koniczyny);
  • szkodniki (ozdobniki lucernowce, drutowce, pędraki, rolnice).

To roślina dosyć ekspansywna. By ograniczyć jej rozprzestrzenianie się, należy ścinać jej pędy jeszcze zanim zaczną zawiązywać się na nich nasiona.

Najlepszym momentem na zasiew koniczyny jest koniec marca. Nasiona sieje się w rzędach z zachowaniem odstępów między nimi wynoszącymi ok. 30-40 cm.

Zastosowanie dla koniczyny czerwonej

Z uwagi na dużą zawartość białka, witamin i składników mineralnych (wapń, potas, fosfor, magnez) koniczyna łąkowa chętnie uprawiana jest na paszę dla bydła. Hoduje się ją także na nasiona lub w celu usprawnienia podłoża.

Trifolium pratense wchodzi w symbiozę z bakteriami brodawkowymi wiążącymi azot z powietrza. Dzięki temu wzbogaca ona ziemię w ten składnik, poprawia jej strukturę.

W medycynie ludowej koniczynę łąkową stosowano jako środek wykrztuśny i moczopędny. Z uwagi na zawartość izoflawonów obecnie wykorzystywana jest ona do łagodzenia objawów menopauzy.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.