Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Środowiskiem naturalnym kosmatki są górskie lasy środkowej i południowej Europy. Dorasta do około 40 centymetrów. Jej smukłe, jasnozielone liście rosną pionowo i tworzą zwarte kępki. Kwiaty kosmatki śnieżnej są drobne, delikatne, w białym kolorze. Pięknie prezentują się w skupiskach.
Choć w Polsce występuje aż 10 odmian kosmatki (gajowa, kłosowa, brunatna, licznokwiatowa, blada, owłosiona, olbrzymia, sudecka, żółtawa i polna), to właśnie kosmatka śnieżna jest najpopularniejszą odmianą tej rośliny.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla kosmatki śnieżnej
Kosmatka śnieżna preferuje miejsca raczej zacienione, jednak nie należy z tym przesadzać – w zbyt głębokim cieniu roślina będzie słabiej kwitnąć.
Gleba pod uprawę tej rośliny powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Najlepiej, jeśli ma lekko kwaśny odczyn.
Uprawa i pielęgnacja kosmatki śnieżnej
Kosmatka nie jest rośliną trudną w uprawie. Pamiętaj głównie o dość regularnym jej podlewaniu, gdyż bardzo źle znosi suszę. Roślina nie wymaga nawożenia.
Jest dość odporna na mróz, a dodatkowo możesz ją ochronić prostym zabiegiem. Przed zimą uschnięte liście kosmatki śnieżnej zwiąż w coś w rodzaju snopka i pozostaw, aby chroniły roślinę przed zimnem. Wczesną wiosną zetnij suche liście – wówczas bylina szybko wypuści młode pędy.
Kwiaty kosmatki śnieżnej z powodzeniem możesz zasuszyć i wykorzystać na suche bukiety lub do tworzenia innych ozdób.
Sposoby na rozmnażanie kosmatki śnieżnej
Kosmatkę śnieżną możesz rozmnażać w sposób wegetatywny przez podział rośliny. Zrób to wczesną wiosną, a uzyskane sadzonki umieść ponownie w ziemi w niedalekiej odległości od siebie. Kosmatkę śnieżną poleca się sadzić w grupach, ponieważ wtedy prezentuje się najładniej.
Stanowisko: Cieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: -
Pokrój: -
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -