Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Kostrzewa nitkowata naturalnie występuje w Europie. Jest świetnie dostosowana do lokalnych warunków pogodowych. Nie musisz się obawiać, że mróz zniszczy wkopane sadzonki. Bylina ma postać gęstych kęp w kolorze niebieskoszarozielonym lub ciemnozielonym. Jest ceniona ze względu na wyprostowane, szorstkie, sztywne liście. Festuca filiformis osiąga wysokość do 45 cm. Kwitnienie trwa od czerwca do lipca. Kwiatostany kostrzewy mają kształt luźnych, beżowych kłosów.
Popularną, odporną na choroby odmianą jest Pashmina.
Wymagania kostrzewy nitkowatej: stanowisko i ziemia
Kostrzewa jest bardzo łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne. Możesz wykorzystać tę atrakcyjną roślinę w aranżacji ogrodu skalnego. W miejscach zacienionych będzie rosnąć wolniej. Może też stać się podatna na choroby grzybowe. Trawa ta preferuje przepuszczalną, dobrze zdrenowaną, niezbyt wilgotną ziemię.
Uprawa i pielęgnacja
Bylina szczególnie pięknie prezentuje się w dużej grupie. Zalecana gęstość sadzenia to minimum 12 sztuk na mkw. Z czasem środek kępy zamiera i traci estetyczny wygląd. Pamiętaj więc o tym, by co kilka lat odświeżyć zielony dywan. Podlewanie wymagane jest tylko w przypadku utrzymującej się suszy lub przy uprawie pojemnikowej. Trawa nie wymaga nawożenia. Rabatę należy jednak systematycznie odchwaszczać. Ważne jest też przycinanie uschniętych kwiatostanów.
Bezproblemowe rozmnażanie trawy
Samodzielne rozmnażanie kostrzewy nitkowatej jest bardzo proste. Na początku sezonu wegetacyjnego podziel posadzoną kępę na mniejsze fragmenty lub wysiej nasiona prosto do gruntu.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: -
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: -
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: tak