Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Kostrzewa popielata, znana również jako kostrzewa sina, należy do rodziny wiechlinowatych. Jej naturalnym obszarem występowania jest południowa Europa. Małe wymagania i atrakcyjny wygląd sprawiły, że jest chętnie sadzona w wielu rejonach. Podobnie jak w naturze, także w ogrodzie lubi słoneczne warunki i bez problemu daje sobie radę nawet w pełnym słońcu.
Kostrzewa jest trawą zimozieloną o wysokości około 20 cm (wraz z kwiatami – 35 cm). Tworzy kuliste, lekko spłaszczone kępy. Do najciekawszych odmian należy stalowolistna „Fruhlingsblau”, karłowata „Glaucangha” (dorasta tylko do 10 cm wysokości) oraz „Silbersee” o srebrzystobiałych źdźbłach. Ciekawą odmianą jest też „F. mairei” o szarozielonych liściach, która osiąga wysokość do 65 cm.
Odmiany różnią się odcieniami, ale mają też duży zakres rozmiarów. Oceń potrzeby Twojego ogrodu, by dobrać najwłaściwszą odmianę kostrzewy popielatej.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla kostrzewy popielatej
Kostrzewa popielata dobrze czuje się na ubogich, suchych i luźnych glebach. Choć nie potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, to wymaga wysokiej zawartości wapnia. Roślina świetnie radzi sobie na podłożu przepuszczającym wodę – kamienistym lub piaszczystym. Natomiast zbyt żyzna gleba, podłoże gliniaste, ziemia próchnicza czy świeżo nawożona nie służą tej trawie.
Niebieska trawa. Fot. 123RF/PICSEL
Uprawa i pielęgnacja kostrzewy popielatej
Najlepszym momentem na sadzenie kostrzewy do gruntu jest późna wiosna. Pamiętaj, że młode sadzonki nie są zbyt odporne na przymrozki. Przy sadzeniu warto zachować 30–40 cm odstępu między roślinami. Gdy rosną zbyt gęsto, są narażone na infekcje grzybowe.
Kostrzewę popielatą można też hodować w donicach. W tym wypadku także nie wymaga ona znaczącego podlewania i radzi sobie podczas suszy. Nie musisz też martwić się o jej nawożenie.
Sposoby na rozmnażanie kostrzewy popielatej
Kostrzewy najlepiej rozmnażać wczesną wiosną przez podział kępy. Aby to zrobić, w marcu wykop kostrzewę i podziel ją ostrym nożem na części, a następnie rozsadź w kilku miejscach w ogrodzie. Kostrzewa popielata jest także samosiewna. Takie niekontrolowane rozsiewanie powstrzymasz, ścinając w porę kwiatostany.
Stanowisko: -
Wilgotność: -
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: -
Wysokość: -
Pokrój: -
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
Zimozielone: -