Kotewka orzech wodny (Trapa natans): wygląd
Kotewka to roślina wodna, zakorzeniona głęboko w dnie. Długość pędów podwodnych może przekraczać nawet 10 metrów w głębokich zbiornikach, jednak powszechnie jest to 1,5 metra długości.
Korzenie kotewki są silne i nic dziwnego – to one odpowiadają za mocowanie rośliny do dna. Korzenie zazwyczaj rosną wzdłuż całego pędu i na odcinku, który dotyka podłoża. Unoszące się wodzie pędy są pierzasto rozgałęzione. Korzenie osiągają maksymalnie 15 cm długości. Korzenie zazwyczaj rosną wzdłuż całego pędu i na odcinku, który dotyka podłoża.
Jest rośliną zakorzenioną w dnie o długiej łodydze i zróżnicowanych liściach. Podwodna łodyga rośliny ma kanały powietrzne, dzięki którym roślina może unosić się na wodzie. Charakteryzuje ją cienka budowa i średnica od 2,5 do 6 mm. Przy powierzchni wody jest zgrubiała.
Górne liście tworzą pływające rozety o średnicy od 15 do 50 cm. Blaszka ma kształt romboidalny, a jej brzegi są nierówno ząbkowane. Jest ciemnozielona, z wierzchu gładka, pod spodem jest okryta włoskami. U nasady liści tworzą się drobne przylistki, które jednak szybko opadają. Liście znajdujące się pod wodą są niewielkie i szybko obumierające. Kształt ich jest skrętoległy i lancetowaty.
Do rozwoju kwiatów przyczynia się szypułka o długości około 1 cm. Gdy roślina przekwita, szypułka grubieje, wydłuża się i odgina. Kwiaty tej rośliny wyrastają bezpośrednio z kątów liści pływających.
Kielich charakteryzują sztywne działki lancetowate, zazwyczaj są ich cztery. Koronę rośliny tworzą cztery białe płatki. Ich kształt jest odwrotnie jajowaty, a każdy z płatków ma długość około 8 mm.
Jak uprawiać kotewkę orzecha wodnego?
Roślina przede wszystkim przeznaczona jest to hodowania w oczkach wodnych. Trzeba ją jednak sadzić w pojemniku, który zabezpieczy orzech przed wypadnięciem. Podłoże powinno zawierać glinę a pojemnik z rośliną najlepiej umieścić blisko powierzchni wody – tam, gdzie jest najcieplej i słonecznie. Gdy kotewka zakiełkuje, możemy spuścić ją na dno.
Gdy chcemy ją uprawiać w domu, możemy to zrobić w akwarium. Wtedy należy dbać o optymalną temperaturę wody – 25 stopni Celsjusza. Miejsce powinno być słoneczne. Podłoże powinno składać się z gliny i piasku.
Zastosowanie w medycynie
Kotewka ma zastosowanie w tradycyjnej medycynie indyjskiej. W południowej Azji z kolei wykorzystuje się ją jako środek moczopędny, który wspomaga apetyt, wzmacnia organizm i ma działania ściągające, chłodzące, przeciwbiegunkowe i jako afrodyzjak.
Kiedyś leczono nią bóle gardła i wszelkiego rodzaju stany zapalne. Sok z łodyg podobno leczy choroby oczu. W Chinach zbija się nią wysoką temperaturę. Z kolei peptydy zawarte w owocach działają przeciwgrzybiczo.
Kotewka orzech wodny: choroby i szkodniki
Roślina ta rzadko choruje, nie jest też atakowana przez szkodniki.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże podmokłe (wodne, bagienne, nadwodne)
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: -
Wysokość: Do 0,1m
Pokrój: -
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -