Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Kotewka orzech wodny (Trapa natans)

Kotewka orzech wodny (Trapa natans) to niezwykle interesująca roślina płynąca. Do tej pory była uznawana za roślinę wymierającą, ale zaczęła znów pojawiać się w wielu miejscach. Dowiedz się więcej o kotewce orzechu wodnym.

Kotewka orzech wodny (Trapa natans)
Kotewka orzech wodny (Trapa natans) nazywana jest również orzechem wodnym. Fot. CanvaPro

Kotewka orzech wodny (Trapa natans): wygląd

Kotewka to roślina wodna, zakorzeniona głęboko w dnie. Długość pędów podwodnych może przekraczać nawet 10 metrów w głębokich zbiornikach, jednak powszechnie jest to 1,5 metra długości.

Korzenie kotewki są silne i nic dziwnego – to one odpowiadają za mocowanie rośliny do dna. Korzenie zazwyczaj rosną wzdłuż całego pędu i na odcinku, który dotyka podłoża. Unoszące się wodzie pędy są pierzasto rozgałęzione. Korzenie osiągają maksymalnie 15 cm długości. Korzenie zazwyczaj rosną wzdłuż całego pędu i na odcinku, który dotyka podłoża.

 Jest rośliną zakorzenioną w dnie o długiej łodydze i zróżnicowanych liściach. Podwodna łodyga rośliny ma kanały powietrzne, dzięki którym roślina może unosić się na wodzie. Charakteryzuje ją cienka budowa i średnica od 2,5 do 6 mm. Przy powierzchni wody jest zgrubiała.

Górne liście tworzą pływające rozety o średnicy od 15 do 50 cm. Blaszka ma kształt romboidalny, a jej brzegi są nierówno ząbkowane. Jest ciemnozielona, z wierzchu gładka, pod spodem jest okryta włoskami. U nasady liści tworzą się drobne przylistki, które jednak szybko opadają. Liście znajdujące się pod wodą są niewielkie i szybko obumierające. Kształt ich jest skrętoległy i lancetowaty.

Do rozwoju kwiatów przyczynia się szypułka o długości około 1 cm. Gdy roślina przekwita, szypułka grubieje, wydłuża się i odgina. Kwiaty tej rośliny wyrastają bezpośrednio z kątów liści pływających.

Kielich charakteryzują sztywne działki lancetowate, zazwyczaj są ich cztery. Koronę rośliny tworzą cztery białe płatki. Ich kształt jest odwrotnie jajowaty, a każdy z płatków ma długość około 8 mm.

Jak uprawiać kotewkę orzecha wodnego?

Roślina przede wszystkim przeznaczona jest to hodowania w oczkach wodnych. Trzeba ją jednak sadzić w pojemniku, który zabezpieczy orzech przed wypadnięciem. Podłoże powinno zawierać glinę a pojemnik z rośliną najlepiej umieścić blisko powierzchni wody – tam, gdzie jest najcieplej i słonecznie. Gdy kotewka zakiełkuje, możemy spuścić ją na dno.

Gdy chcemy ją uprawiać w domu, możemy to zrobić w akwarium. Wtedy należy dbać o optymalną temperaturę wody – 25 stopni Celsjusza. Miejsce powinno być słoneczne. Podłoże powinno składać się z gliny i piasku.

Zastosowanie w medycynie

Kotewka ma zastosowanie w tradycyjnej medycynie indyjskiej. W południowej Azji z kolei wykorzystuje się ją jako środek moczopędny, który wspomaga apetyt, wzmacnia organizm i ma działania ściągające, chłodzące, przeciwbiegunkowe i jako afrodyzjak.

Kiedyś leczono nią bóle gardła i wszelkiego rodzaju stany zapalne. Sok z łodyg podobno leczy choroby oczu. W Chinach zbija się nią wysoką temperaturę. Z kolei peptydy zawarte w owocach działają przeciwgrzybiczo.

Kotewka orzech wodny: choroby i szkodniki

Roślina ta rzadko choruje, nie jest też atakowana przez szkodniki.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże podmokłe (wodne, bagienne, nadwodne)

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: -

Wysokość: Do 0,1m

Pokrój: -

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Kotewka orzech wodny (Trapa natans)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.