Kuklik zwisły: wygląd rośliny
Kuklik zwisły to dekoracyjna bylina o kępiastym pokroju. W okresie kwitnienia dorasta do około 70 centymetrów wysokości. Wykształca liście dolne odziomkowe oraz liście łodygowe. Te pierwsze są pierzaste i składają się z 3-6 par ząbkowanych listków. Liście porastające łodygę są trójklapowe i pokryte włoskami.
Wyprostowane, omszone łodygi mają czerwone zabarwienie. Na ich szczycie pojawiają się zwisające, dzwonkowate kwiatostany z płatkami w kolorze czerwonobrunatnym i żółto kremowym wnętrzu. Kwiaty pojawiają się już pod koniec kwietnia i utrzymują do końca maja. Po przekwitnieniu na ich miejscu zawiązują się puszyste owocostany, dzięki którym krzew pozostaje dekoracyjny przez cały sezon.
Odmiany kuklika zwisłego
Kuklik zwisły występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Do najciekawszych z nich należą:
- Kuklik Leonards Variety – odmiana o kwiatach w kolorze różowo-miedzianym;
- Kuklik Flames of Passon – odmiana o kwiatach pełnych i mocno czerwonych;
- Kuklik Lemon Bells – odmiana z bladożółtymi kwiatami;
- Kuklik Marmalade – odmiana o efektownych, pomarańczowych kwiatach.
Uprawa kuklika zwisłego
Kuklik zwisły rośnie najlepiej na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Gleba pod jego uprawę powinna być stale umiarkowanie wilgotna, a jednocześnie dobrze przepuszczalna. Krzew nie lubi zastojów wody. Szkodliwa dla niego może okazać się także susza. W przypadku pogody bez opadów należy zadbać o regularne nawadnianie ziemi, zwłaszcza w okresie kwitnienia i produkcji nasion.
Kuklik jest rośliną w pełni mrozoodporną, a jeśli zapewni się mu odpowiednio przepuszczalne podłoże, może przezimować bez żadnych osłon. Krzew rozrasta się w dość duże kępy, więc co parę lat należy rozdzielać je i przesadzać. Zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną lub jesienią po okresie kwitnienia.
Kuklik zwisły: zastosowanie
Kuklik zwisły, jako roślina przyzwyczajona do podłoża stale wilgotnego, może być sadzony w pobliżu oczek wodnych, stawów i zbiorników. Doskonale odnajduje się na rabatach pośród innych bylin, na skalnikach albo jako roślina okrywowa, do zagospodarowania wilgotnych miejsc w ogrodzie. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w aranżacjach naturalistycznych.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty
Podlewanie: średnie, obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec
Zimozielone: -