Jak wygląda len złocisty?
Len złocisty to wyjątkowa roślina o atrakcyjnym pokroju, która kwitnie bardzo obficie. Dorasta do 20 centymetrów wysokości. Jego wyprostowane pędy u drewnieją u nasady. Osadzają się na nich lancetowate, spiczaste, zielone liście. Od czerwca do sierpnia możemy podziwiać mnóstwo ładnych, złocistych kwiatów. Są małe, pięciopłatkowe, o średnicy około 2 centymetrów. Zbierają się w niby-baldachy.
Wymagania i uprawa lnu złocistego
Len zasiedla różne środowiska, w zależności od gatunku. Większość gatunków rośliny ma jednak podobne wymagania. Najczęściej preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko. Gleba powinna być dość żyzna, próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna – a nawet sucha. Na mokrym podłożu roślina będzie miała problem z przezimowaniem. Zbyt żyzna gleba z kolei doprowadzi do pokładania się rośliny. Len raczej nie jest mrozoodporny, a jeśli już się zdarzy, to tylko umiarkowanie, co oznacza, że wymaga okrywania na zimę.
Idealne podłoże powinno być również wzbogacone w kompost, który poprawi strukturę gleby. Nie należy go dodatkowo nawozić, ale lubi ziemię bogatą w wapń.
Linum flavum jest całkowicie odporny na choroby i szkodniki.
Rozmnażanie lnu
Len bardzo często rozsiewa się samoistnie, dlatego trzeba być tego świadomym, wprowadzając go do swojego ogrodu. Wysiew najlepiej przeprowadzić w połowie kwietnia wprost do gruntu. Jeśli chcesz wysiać len na rozsady, zrób to jednak wiosną.
Zastosowanie lnu złocistego
Jeśli chcesz uprawiać len w ogrodzie, najlepiej posadź go na skalniakach lub w ogródkach żwirowych. Okazale prezentuje się także na słonecznych rabatach sadzony grupowo lub do ogrodów w naturalistycznym stylu.
Owocostany rośliny można przeznaczyć na zrobienie z nich suchych bukietów.
Ciekawostka! Z pędów niektórych gatunków lnu pozyskuje się włókno na tkaniny, a z nasion olej i tzw. siemię lniane.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Rozłożysty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -