Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Chętnie uprawiany łubin ogrodowy (Lupinus hybridus) to efekt połączenia dwóch innych gatunków – łubinu trwałego oraz łubinu krzewiastego. Podczas gdy te dwie rośliny nie mają zbyt dużych walorów dekoracyjnych, w wyniku ich zmieszania powstał gatunek, który odznacza się właściwościami ozdobnymi.
Najciekawszy rezultat można uzyskać, łącząc w swoim ogrodzie różne odmiany łubinu ogrodowego. Rozbieżności kolorystyczne, które istnieją między nimi, pozwalają otrzymać kompozycje złożone z wielu barw. Łubin ogrodowy może przybierać zarówno kremowe kolory, stonowane (odmiany „Chandelier”, „Royal Wedding”), jak i ostrzejsze (karminowy „The Page”, purpurowy „Esmeralder”).
Wymagania: stanowisko i ziemia dla łubinu ogrodowego
Tym, czego łubin ogrodowy potrzebuje najbardziej, jest odpowiednie nasłonecznienie oraz właściwa ziemia. To pierwsze powinno być dość spore, ale niewielki półcień również dobrze wpłynie na łubin. Ziemia dla tej rośliny musi być średnio żyzna, średnio sucha oraz lekko kwaśna.
Uprawa i pielęgnacja łubinu ogrodowego
Okres życia łubinu trwa od czterech do sześciu lat. Najlepszy czas na jej sadzenie przychodzi wtedy, gdy mijają przymrozki. Możesz wykorzystywać do tego celu albo nasiona, albo już ukorzenione sadzonki.
Roślina nie wymaga wiele pielęgnacji. Głównym zabiegiem jest w przypadku łubinu podlewanie, nie potrzeba mu natomiast nawożenia.
Sposoby na rozmnażanie łubinu ogrodowego
Łubin ogrodowy rozsiewa się sam, dlatego czasem dostrzeżesz go w nieoczekiwanych miejscach. Możesz jednak wpływać na proces jego rozmnażania. Zrób to zbierając nasiona z wytwarzanych poprzez niego strąków albo pobierz sadzonki z niekwitnących bocznych odrostów byliny.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -