Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Migdałek trójklapowy to krewniak śliwy, brzoskwini i moreli, jednak to kwiaty, a nie owoce są jego największą zaletą. Jakie ma wymagania?

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)
Migdałek trójklapowy kwitnie na różowo. Fot. CanvaPro

Prunus triloba – pod tą łacińską nazwą kryje się bardzo efektowny, niewysoki krzew. Roślina występuje naturalnie w Chinach, ale ze względu na fantastyczne kwitnienie nie brakuje go również w polskich ogrodach. Migdałek trójklapowy to bestseller sprzedaży w szkółkach i centrach ogrodniczych, choć jego uprawa wymaga pewnej uwagi i wiedzy.

Migdałek trójklapowy: przyrost i wysokość

Krzew rośnie w średnim tempie i raczej niewysoko. Przeciętnie osiąga 1,5-2 m wysokości, choć zdarzają się okazy dorastające do 3 m. W przypadku piennej formy migdałka klapowego wysokość zależy od miejsca szczepienia. 

Jak wygląda migdałek trójklapowy?

Sadzonki migdałka trójklapowego są dostępne zarówno w naturalnej formie i wówczas przyjmuje krzaczasty pokrój, jak i w formie szczepionej na pniu – wtedy roślina ma kształt minidrzewka. Roślina zaczyna zdobić ogród już na przełomie kwietnia i maja. To właśnie wtedy gałęzie migdałka trójklapowego  znikają pod płaszczem różowych, pełnych kwiatów, które z bliska wyglądają jak małe różyczki. Później na krzewie pojawiają się ciemnozielone liście o szerokoeliptycznym kształcie i piłkowanych brzegach. 

Migdałek trójklapowy: wymagania

Wprawdzie migdałek trójklapowy jest tolerancyjny pod względem gleby, warto jednak zapewnić mu takie podłoże, jakie lubi najbardziej: żyzne, próchniczne, wypielęgnowane. Roślina potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska. Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru, w przeciwnym razie krzew może w zimie przemarzać. 

Migdałek trójklapowy: pielęgnacja 

Jeśli chcesz podziwiać piękne kwiaty migdałka trójklapowego, pielęgnacja nie może sprowadzać się do podlewania w czasie suszy i okazjonalnego nawożenia obornikiem czy kompostem. Krzew będzie obficie kwitł pod warunkiem, że co roku będziesz przycinać młode, jednoroczne pędy. Cięcie przeprowadzaj w czerwcu, po przekwitnięciu kwiatów i rozwinięciu liści. Zabieg powtórz w lipcu, usuwając chore i uszkodzone pędy. 

O ile krzewy rosnące w naturalnym środowisku są wystarczająco odporne na mróz, o tyle te wyhodowane sztucznie mogą zimą przemarzać. Dlatego uprawa migdałka trójklapowego w ogrodzie może wymagać okrywania rośliny na zimę, zwłaszcza jeśli mieszkasz w regionie o surowym klimacie. Oprócz ciepła i słońca krzew lubi także umiarkowaną wilgotność, dlatego stanowisko warto wyściółkować, aby ograniczyć parowanie wody z podłoża. 

Decydując się na uprawę migdałka trójklapowego w ogrodzie, warto co jakiś czas zrobić roślinie „przegląd”. Niestety, choroby ani szkodniki nie omijają tego pięknego krzewu. Oto najważniejsze zagrożenia, jakie warto mieć na uwadze:

  • zgnilizna drzew pestkowych,
  • dziurkowatość liści,
  • drobna plamistość liści drzew pestkowych,
  • pordzewiacz migdałkowy,
  • mszyca.

Migdałek trójklapowy w ogrodzie

Efektownie kwitnący krzew wpadł Ci w oko i zastanawiasz się, jak zaprojektować aranżację z jego udziałem? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie rośnie migdałek trójklapowy. Sadzonki o krzaczastym pokroju świetnie wyglądają na rabatach oraz w nasadzeniach naturalistycznych. Natomiast rośliny z wyższym pniem dobrze prezentują się w sadzone w rzędach, pojedynczo (tzw. soliter) lub w klombach w towarzystwie ozdobnych traw, liści lub innych kwitnących roślin. 

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Nieregularny, krzewiasty

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.