To dwuletnia roślina lub bylina. Formuje ona wzniesione, sztywne łodygi z silną tendencją do rozgałęziania. W górnych partiach są one woskowane i mają nietypowe sino-niebieskie zabarwienie.
Jak wygląda mikołajek płaskolistny?
Dolne liście mikołajka wyposażone są w ogonki. Mają one jajowato-okrągły kształt, są niepodzielone, a ich powierzchnię znaczy nerwacja. Liście rosnące w górnych częściach łodyg są bezogonkowe, 5-sieczne, z kolczastym piłkowaniem. Na wzór pędów wyróżniają się one nietypowym niebieskim wybarwieniem, a ich powierzchnia jest gładka, woskowana.
Kwiatostany mikołajka płaskolistnego mają niebieski kolor. Są one zebrane w niewielkie główki na szczytach pędów. Składają się one z wypukłego, kłującego środka. Od dołu otaczają je długie, wąskie, szpiczasto zakończone liście o układzie promienistym względem środka kwiatu.
Kwiaty tej byliny zapylane są przez pszczoły, trzmiele i motyle. Wytworzone przez nią owoce wraz z nasionami roznoszone są przez zwierzęta (zoochoria). Kwitnienie mikołajka płaskolistnego przypada na okres od lipca do września.
Ciekawe odmiany mikołajka płaskolistnego
Mikołajek płaskolistny to bylina posiadająca kilka odmian. Wśród nich warto wymienić:
- Blue Hobbit – to niska, kompaktowa odmiana o błękitnych kwiatach;
- Neptune’s Gold – odmiana, którą charakteryzują niebieskie kwiaty i liście w kontrastującym z nimi cytrynowym kolorze.
Mikołajek płaskolistny: uprawa
Bylina ta preferuje stanowiska mocno nasłonecznione oraz lekkie, suche, przepuszczalne gleby. Mikołajek dobrze radzi sobie z mniejszą ilością słońca. Kiepsko znosi on natomiast zbyt wilgotne podłoża.
Roślina nie wymaga regularnego podlewania. Wykazuje ona odporność na szkodniki. Nawożenie mikołajka jest wskazane po upływie 3 lat od momentu zasiewu, gdy zaczyna on słabiej rosnąć lub kwitnąć. Przycinać go można w celu ograniczenia jego ekspansywności.
Eryngium planum: kiedy sadzić?
Mikołajka rzadko można dostać w formie sadzonek, konieczny jest więc zasiew. Nasiona należy wysiać do skrzynek w marcu lub kwietniu. Do gruntu można je wsadzić najwcześniej w czerwcu. Przed zimą można ściąć nisko pędy rośliny i zrobić z nich suche bukiety. Można je również pozostawić, by zdobiły ogród.
Mikołajki płaskolistne dobrze prezentują się na łąkach z trawami. Można je również sadzić na rabatach z innymi bylinami. Znajdują one zastosowanie w różnych kompozycjach florystycznych.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m, 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: tak