Miłorząb dwuklapowy to niezwykle ciekawe drzewo pochodzące z południowo-wschodniej Azji, w Europie uprawiane od XVIII wieku. Ze względu na swoją wytrzymałość i niskie wymagania dość często urozmaica miejskie skwery, osiedla i parki. Ślady miłorzębu dwuklapowego możesz odkryć również w aptece i drogeriach, ponieważ liście tego drzewa wchodzą w skład leków, suplementów diety oraz kosmetyków.
Miłorząb dwuklapowy: wysokość
Miłorząb dwuklapowy dorównuje polskim dębom również pod względem wielkości. Azjatyckie olbrzymy osiągają do 40 m wysokości i aż do 5 m średnicy pnia. Okazy uprawiane w Polsce są nieco niższe, najstarsze z nich liczą sobie ok. 20 m wysokości. Jak szybko rośnie miłorząb dwuklapowy? Przyrost roczny w przypadku tego gatunku nie jest zbyt imponujący, ponieważ 30-letnie drzewo uzyskuje od 8 do 12 m wysokości.
fot. 123RF/PICSEL
Jak wygląda miłorząb dwuklapowy?
Choć w ujęciu botanicznym miłorząb dwuklapowy należy do drzew iglastych, próżno szukać na nim igieł czy łusek. Koronę drzewa zdobią skórzaste liście o wachlarzowatym kształcie i średniej wielkości (5-8 cm). Jesienią ciemnozielone liście przebarwiają się, tworząc malowniczą, złocistożółtą koronę.
Jak wygląda miłorząb dwuklapowy w zależności od wieku? Młode okazy mają wąską i stożkowatą koronę, a ich pień pokrywa gładka, szara kora. Z biegiem lat gałęzie rozpościerają się na boki, tworząc cylindryczny pokrój, a kora pęka i brązowieje. Starsze drzewa można rozpoznać także po dużych naroślach (tzw. czi-czi), które wyrastają na pniu i spodniej stronie konarów. Co ciekawe, czi-czi mogą zagłębiać się w podłożu i po ukorzenieniu wypuszczać nowe pędy.
fot. Pixabay.com
Miłorząb dwuklapowy: odmiany
W Chinach i Japonii miłorząb dwuklapowy ma status świętego drzewa, toteż często rośnie obok pałaców i świątyń buddyjskich. W Europie występuje w nasadzeniach miejskich, zwłaszcza w pobliżu ważnych budynków, ale również w alejach i parkach. Potężne drzewo może być również głównym bohaterem odpowiednio dużego, reprezentacyjnego ogrodu.
Jeśli więc chcesz posadzić miłorząb dwuklapowy w ogrodzie o niewielkiej lub przeciętnej powierzchni, weź pod uwagę liczne odmiany miniaturowe, np.:
- miłorząb dwuklapowy Beijing Gold (do 5-10 m),
- miłorząb dwuklapowy Mariken (do 1-2 m),
- miłorząb dwuklapowy Praga (do 2 m),
- miłorząb dwuklapowy Troll (do 1 m),
- miłorząb dwuklapowy Globus (do 2 m),
- miłorząb dwuklapowy Władysław Łokietek (do 1,7-2 m),
- miłorząb dwuklapowy Saratoga (do 2 m),
- miłorząb dwuklapowy Variegata (do 1 m).
Miłorząb dwuklapowy: wymagania i pielęgnacja
Miłorząb dwuklapowy jest rośliną tolerancyjną pod względem wilgotności i jakości podłoża, choć preferuje gleby głębokie i urodzajne (zwłaszcza lekko kwaśne, 5-6 pH). Roślina nie lubi „mokrych nóg”, dlatego korzenie nie powinny sięgać wód gruntowych. Ważny jest również dostęp do światła — miłorząb dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.
Co do uprawy miłorzębu dwuklapowego, pielęgnacja nie powinna sprawić trudności mniej doświadczonemu ogrodnikowi. Drzewo nie choruje i rzadko pada ofiarą szkodników, nie szkodzą mu też zanieczyszczenia w powietrzu czy glebie. Trzeba jedynie pamiętać o zabezpieczaniu kilkuletnich drzew na zimę (np. poprzez ściółkowanie, okrywanie słomą). Jeśli na terenie występują nornice, korzenie sadzonek miłorzębu dwuklapowego warto zabezpieczyć drucianymi koszyczkami.
Miłorząb dwuklapowy: sadzonki
Drzewo słynie z długowieczności, walorów dekoracyjnych oraz właściwości leczniczych. Warto zatem zaprosić go do swojego ogrodu. Jak sadzić miłorząb dwuklapowy? Sadzonki umieść w odpowiednio głębokim dołku, zasyp przewiewną i gruzełkowatą ziemią, a na koniec solidnie podlej. Nie uciskaj sadzonek zbyt mocno, w przeciwnym razie delikatna bryła korzeniowa może ulec uszkodzeniu. Stanowisko powinno być docelowe, ponieważ drzewa te źle znoszą przesadzanie.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Roślina tolerancyjna
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Wyprostowany
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: nie