Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek lekarski to roślina o pięknych kwiatach, przez co idealnie nadaje się do kwietnych rabat. Ma również właściwości lecznicze. A jak go uprawiać?

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Nagietek lekarski (Calendula officinalis). Fot. 123RF.com

Nagietek lekarski: wygląd i charakterystyka

Nagietek lekarski to roślina rabatowa uprawiana od wieków. Jego łatwość w uprawie sprawia, że polecany jest nawet początkującym ogrodnikom.

Jest rośliną jednoroczną. Zazwyczaj nie przekracza wysokości 50 cm. Kwitnienie rozpoczyna w czerwcu i trwa ono do września. Jego piękne kwiaty przybierają żółtą lub pomarańczową barwę. Co ciekawe, w ogrodach wysiewa się często samoistnie. Może również cieszyć nasz wzrok wiele lat, nie wymaga zbiorów ani wysiewania nasion. Chętnie odwiedzają go pszczoły, ponieważ i jest rośliną miododajną.

Jak wygląda uprawa nagietka lekarskiego w ogrodzie?

Nagietek najlepiej wyrośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, osiągając wtedy obfite kwitnienie. Dobrze poradzi sobie na wystawie południowej, gdzie z powodzeniem można go uprawiać.

Nie ma również zbyt wielu wymagań glebowych. Urośnie na podłożu lekkim, ubogim w składniki pokarmowe, a także w różnorodnym zakresie kwasowości gleby.

Wprowadza się go wprost do gruntu z siewu wiosennego. Jeśli zaczynasz go siać, wysiewaj nasiona partiami w odstępach tygodniowych od kwietnia do czerwca. Rzędy nagietków mieć zachowane odstępy około 30 cm. Pierwsze siewki będziesz mógł zauważyć po 7-10 dniach. Początkowa faza uprawy nagietka wymaga regularnego odchwaszczania i spulchniania gleby.

Nawożenie nagietka lekarskiego

W okresie późnowiosennym aż do końcówki lata można stosować nawozy organiczne albo mineralne, które mają zwiększoną dawkę fosforu. Podlewanie powinno być okresowe, jedynie w czasie suszy.

Roślina jest narażona na ataki mączniaka prawdziwego, a także ślimaków. Kiedy nagietek zakwitnie, ścinamy go do wysokości około 10 cm. Po tym zabiegu zakwitnie ponownie.

Właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni

Nagietek lekarski sprawdzi się nie tylko jako tradycyjna roślina rabatowa. Płatki mają właściwości przeciwzapalne, grzybobójcze i bakteriobójcze. W formie okładów może przyspieszyć gojenie ran.

W przeszłości stosowano go jako przyprawę i warzywo. Młode liście można dodać do surówek i sałatek, zaś suszone płatki sprawdzą się jako dodatek do zup i sosów. Dzięki swojemu kolorowi może być z powodzeniem używany jako barwnik.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Nagietek lekarski (Calendula officinalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.