Nagietek lekarski: wygląd i charakterystyka
Nagietek lekarski to roślina rabatowa uprawiana od wieków. Jego łatwość w uprawie sprawia, że polecany jest nawet początkującym ogrodnikom.
Jest rośliną jednoroczną. Zazwyczaj nie przekracza wysokości 50 cm. Kwitnienie rozpoczyna w czerwcu i trwa ono do września. Jego piękne kwiaty przybierają żółtą lub pomarańczową barwę. Co ciekawe, w ogrodach wysiewa się często samoistnie. Może również cieszyć nasz wzrok wiele lat, nie wymaga zbiorów ani wysiewania nasion. Chętnie odwiedzają go pszczoły, ponieważ i jest rośliną miododajną.
Jak wygląda uprawa nagietka lekarskiego w ogrodzie?
Nagietek najlepiej wyrośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, osiągając wtedy obfite kwitnienie. Dobrze poradzi sobie na wystawie południowej, gdzie z powodzeniem można go uprawiać.
Nie ma również zbyt wielu wymagań glebowych. Urośnie na podłożu lekkim, ubogim w składniki pokarmowe, a także w różnorodnym zakresie kwasowości gleby.
Wprowadza się go wprost do gruntu z siewu wiosennego. Jeśli zaczynasz go siać, wysiewaj nasiona partiami w odstępach tygodniowych od kwietnia do czerwca. Rzędy nagietków mieć zachowane odstępy około 30 cm. Pierwsze siewki będziesz mógł zauważyć po 7-10 dniach. Początkowa faza uprawy nagietka wymaga regularnego odchwaszczania i spulchniania gleby.
Nawożenie nagietka lekarskiego
W okresie późnowiosennym aż do końcówki lata można stosować nawozy organiczne albo mineralne, które mają zwiększoną dawkę fosforu. Podlewanie powinno być okresowe, jedynie w czasie suszy.
Roślina jest narażona na ataki mączniaka prawdziwego, a także ślimaków. Kiedy nagietek zakwitnie, ścinamy go do wysokości około 10 cm. Po tym zabiegu zakwitnie ponownie.
Właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni
Nagietek lekarski sprawdzi się nie tylko jako tradycyjna roślina rabatowa. Płatki mają właściwości przeciwzapalne, grzybobójcze i bakteriobójcze. W formie okładów może przyspieszyć gojenie ran.
W przeszłości stosowano go jako przyprawę i warzywo. Młode liście można dodać do surówek i sałatek, zaś suszone płatki sprawdzą się jako dodatek do zup i sosów. Dzięki swojemu kolorowi może być z powodzeniem używany jako barwnik.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: -