Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)

Nawłoć pospolita, zwana także mimozą czy złotą rózgą, to pospolita bylina łąkowa. Choć rolnicy uznają ją za chwast, nawłoć ma wiele cennych właściwości leczniczych!

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)
Nawłoć pospolita występuje w stanie naturalnym na terenie całej Polski. Fot. CanvaPro

Charakterystyka nawłoci pospolitej

Nawłoć pospolita to bylina z rodziny astrowatych. Występuje powszechnie na terenie całej Polski, a jako gatunek ekspansywny często traktowana jest jako chwast. Warto wiedzieć jednak, że nawłoć pospolita ma szerokie zastosowanie w medycynie i ziołolecznictwie, a jej liczne właściwości potwierdzają badania kliniczne.

Nawłoć jest także rośliną dekoracyjną. Jej nazwy ludowe, czyli mimoza, żółta rózga czy złotnik wzięły się od tworzonych przez nią gęstych kobierców żółtych, miododajnych kwiatów.

Nawłoć pospolita: wygląd

Nawłoć pospolita jest rośliną wieloletnią, dorastającą do około 100 centymetrów wysokości. Wytwarza rozległe, wysokie łodygi zebrane w kępy. Późną wiosną na szczycie łodyg pojawiają się koszyczki intensywnie żółtych kwiatów. Liście nawłoci są eliptyczne, nagie i intensywnie zielone. W kącikach liście również mogą pojawiać się koszyczki kwiatowe, co sprawia, że cała roślina wygląda na gęsto ukwieconą.

Nawłoć można spotkać na polach, łąkach, wrzosowiskach oraz na skrajach lasów. Można uprawiać ją także w ogrodzie, jako ozdobę rabat w stylu wiejskim lub rustykalnym.

Wymagania i uprawa nawłoci pospolitej

Nawłoć to roślina o niewielkich wymaganiach uprawnych. Może rosnąć na różnych stanowiskach, ale preferuje miejsca dobrze nasłonecznione. Jest odporna na mróz i suszę, ale okazy hodowane w donicach należy podlewać w czasie upałów.

Decydując się na uprawę nawłoci w ogrodzie, trzeba pamiętać, że jest to roślina niezwykle ekspansywna, szybko rosnąca i stanowiąca konkurencję dla innych kwiatów. Dlatego najlepiej sadzić ją w osobnych kwietnikach albo donicach. Przekwitłe kwiatostany należy też regularnie ścinać, by nie dopuścić do rozsiewania nasion.

Nawłoć pospolita: właściwości

Nawłoć pospolita to roślina niezwykle ceniona w ziołolecznictwie i medycynie ludowej. Znana jest z dużej zawartości rutyny i antyoksydantów, więc znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Wyciągi z nawłoci oczyszczają pory i rozjaśniają cerę. Mogą także przyspieszyć gojenie ran oraz oparzeń, z kolei kąpiele w nawłoci zapewniają jędrną skórę. Nawłoć można stosować także do leczenia stanów zapalnych mieszków włosowych oraz przy problemach ze skórą trądzikową i łojotokową.

Zastosowanie nawłoci pospolitej w ogrodnictwie

Nawłoć to roślina idealna do nasadzeń naturalistycznych. Doskonale prezentuje się w większych grupach lub w towarzystwie innych bylin o wzroście średnim i wysokim. Odmiany bardziej zwarte można sadzić również jako żywopłoty czy szpalery.

Nawłoć to także roślina miododajna, ceniona przez pszczelarzy. To gatunek o małych wymaganiach i długo kwitnący, a jednocześnie wykorzystywany przez pszczoły do wyrobu miodu i pierzgi.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche, podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Sierpień, wrzesień, październik, listopad

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.