Nostrzyk biały: pochodzenie i wygląd rośliny
Nostrzyk biały pochodzi z Azji Mniejszej oraz okolic Morza Kaspijskiego i Śródziemnego. Obecnie poza tymi obszarami jest spotykany również w całej Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii i w Europie, w tym w Polsce. W naszym kraju rośnie na przydrożach, żwirowiskach, kamienistych terenach ruderalnych (mocno zmienionych przez człowieka), a także na nasypach kolejowych i dobrze nasłonecznionych wzgórzach.
Nostrzyk osiąga od 30 do 150 cm wysokości. Ma silny i głęboki (do 150 cm długości) system korzeniowy, który pozwala mu przetrwać nawet tymczasowy niedobór wody. Łodygi nostrzyka białego są sine, wysokie, grube i sztywne, z czasem szybko drewnieją. W dolnej części są one okrągłe, w górnej zaś kanciaste.
Liście rośliny są z wierzchu zielone, a pod spodem – sinozielone. Mają lancetowaty lub jajowaty kształt. Składają się z trzech części: środkowy osadzony jest na długim ogonku, a pozostałe dwa boczne na krótszych ogonkach. Wszystkie są nieregularnie ząbkowane, a na wierzchołkach wcięte lub okrągłe. Białe kwiaty nostrzyka wyrastają z kątów liści. Mają one motylkowaty kształt. Na jednym kłosowatym kwiatostanie rośnie od 40 do 80 kwiatów.
Wymagania i uprawa nostrzyka białego
Nostrzyk biały nie ma wielkich wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Roślina lubi mocno nasłonecznione stanowiska. Dobrze rośnie na glebach kamienistych, próchniczych, piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe, a jednocześnie zasobnych w wapń. Planując uprawę nostrzyka, kwaśną glebę należy wcześniej zwapnować, a ubogą w składniki pokarmowe – nawieźć niewielkimi porcjami fosforowych i potasowych nawozów organicznych, bez dodatku azotu.
Nostrzyk jest mrozoodporny, a dzięki mocno rozwiniętemu systemowi korzeniowemu przetrwa również w miejscach, gdzie roczna suma opadów nie przekracza 400 mm.
Uprawa nostrzyka białego na miód to bardzo dobry pomysł. Nostrzyk biały jest lubianą przez pszczoły rośliną miododajną. Z jednego hektara uprawy w dobrym sezonie można pozyskać nawet do 600 kg miodu. Miód z nostrzyka ma przyjemny, waniliowy zapach. Nostrzykiem można obsiewać ugory i tereny mocno zmienione przez człowieka.
Zastosowanie nostrzyka białego
Ekstrakt z nostrzyka białego jest stosowany w kosmetyce jako substancja łagodząca i przeciwzapalna. Odżywia on skórę i usuwa niewielkie przebarwienia, a także skutecznie zwalcza łupież i koi podrażnienia. Ekstrakt z nostrzyka, odpowiednio przetworzony działa też przeciwzapalnie, zmniejsza krzepliwość krwi i pomaga usuwać obrzęki.
Młode pędy nostrzyka bez wykształconych pędów kwiatowych sprawdzają się również jako pasza dla owiec i koni. Nie należy podawać im starszych roślin, ponieważ z czasem pojawiają się w roślinie związki kumaryny, olejki eteryczne i glikozydy, które nadają paszy piekący smak. Gatunek ten może być z powodzeniem stosowany jako nawóz zielony oraz produkt uzdatniający glebę przy rekultywacji gruntu.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Roślina tolerancyjna
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe, średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: tak