Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata)

Gęsto kwitnący krzew o błękitnych kwiatach. Wszędzie tam, gdzie pojawia się ołownik uszkowaty, pojawia się odrobina magii.

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata)
Ołownik uszkowaty jest pięknym, liściastym pnączem. Fot. 123RF.com

Charakterystyka ołownika uszkowatego

Ołownik jest liściastym pnączem przeznaczonym do uprawy pojemnikowej. Wygląd kwiatów przywodzi na pierwszy rzut oka ogrodowe floksy, jednak jest to inny gatunek rośliny. Południowoafrykański rodowód ołownika uszkowatego jest pewną wskazówką pielęgnacyjną — ołowniki lubią ciepło i tylko w takim środowisku się rozwijają.

Ołownik cechuje się szybkim przyrostem. W zależności od warunków i sposobu prowadzenia rośliny (luźno zwieszone pędy lub na podporze) może osiągać od 0,5 metra do nawet 2 metrów wysokości. Ołownik uszkowaty wytwarza pnącza pokryte jasnozielonymi listkami. Kwitnie obficie, a jego kwiaty zebrane w grona mają intensywnie błękitny, wręcz hipnotyzujący kolor.

Ołownik uszkowaty: wymagania i stanowisko

Ołownik uszkowaty to roślina do uprawy w donicy lub pojemniku, w okresie wiosenno-letnim z powodzeniem odnajdzie się na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, lecz z nadejściem jesieni musimy znaleźć mu miejsce w czterech ścianach.

Ołownikowi uszkowatemu trzeba zapewnić dużą ilość słońca oraz osłonięcie przed silnymi wiatrami czy ulewami. Idealnym stanowiskiem będzie południowy balkon lub taras. Roślina najlepiej rozwija się posadzona w ziemi żyznej, próchniczej, o odczynie lekko kwaśnym.

Uprawa i pielęgnacja ołownika uszkowatego

Kluczem do sukcesu w przypadku uprawy ołownika uszkowatego jest uważna pielęgnacja. Pnącze należy umiarkowanie podlewać tak aby nie został ani przesuszony, ani przelany. W okresie kwitnienia, czyli od maja do września, ołownika podlewamy pełnoskładnikowy nawozem do roślin kwitnących lub naturalnym biohumusem.

Ołownik uszkowaty musi być zimowany. Roślinę przenosimy do wnętrza w okolicach października lub wraz z pierwszymi przymrozkami. Optymalna temperatura na zimowanie ołownika mieści się w przedziale od 3 do 15 stopni Celsjusza. W okresie zimowania podlewanie powinno być ograniczone. Na wiosnę warto obejrzeć bryłę korzeniową i przesadzić do świeżej mieszanki ziemi i piasku lub podłoża dla sukulentów. Jeśli roślina potrzebuje odświeżenia, to pod koniec okresu zimowania możesz delikatnie przyciąć pędy.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,5m- 1m, 1-2m

Pokrój: Nieregularny

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.