Jak wygląda ostropest plamisty?
Ostropest plamisty w naszym klimacie jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią o dużym tempie wzrostu i mierzącą nawet 2 metry wysokości. Ze względu na podobieństwo do ostu często bywa z nim mylony.
W pierwszej kolejności roślina formuje liściową rozetę. Z jej środka wyrasta gruba, silnie rozgałęziająca się łodyga. Liście porastające wyższe partie pędów są bezogonkowe, klapowane. Mają one sino-zielone zabarwienie, a ich brzegi są kolczaste. Na powierzchni liści ostropestu widoczny jest jasny wzorek przypominający marmurek.
Na szczytach łodyg ostropestu formują się bogate kwiatostany koszyczkowe, z których później zawiązują się owoce. Są nimi niełupki z długim puchem kielichowym. Kwiaty mają formę główek zwieńczonych pióropuszem rurkowatych różowo-fioletowych płatków. W spodniej części otoczone są one przez kolczaste okrywy.
Ostropest plamisty: uprawa
Ostropest z uwagi na swoje pochodzenie najbardziej lubi stanowiska słoneczne. Preferuje umiarkowanie żyzne, dobrze przepuszczalne podłoża o lekko kwaśnym pH. Po uprzednim usprawnieniu kompostem do jego hodowli nadaje się właściwie każda gleba. Wyjątek stanowią jedynie ciężkie, gliniaste ziemie.
Podłoże, w którym rośnie ostropest plamisty, nie powinno być zupełnie suche. Roślina ta jest w stanie poradzić sobie z suszą, o ile nie jest ona długotrwała. Nawadnianie jej trzeba prowadzić z wyczuciem, gdyż zbyt mokre podłoże może doprowadzić do zgnicia korzeni.
Nawożenie, choroby i wysiew
Nawożenie rosnącego już ostropestu nie jest konieczne. Wzbogacanie gleby w azot należy przeprowadzić przed wysiewem nasion. W przypadku tej rośliny dogodne jest to, że po dwukrotnym zasianiu w tym samym miejscu, w kolejnych latach będzie ona rosła samodzielnie.
Szkodniki dla ostropestu plamistego nie są problemem. Większe zagrożenie dla niego stanowi nadmierna wilgoć oraz chwasty – zwłaszcza te zarastające młode roślinki.
Wysiew nasion do gruntu wykonuje się w kwietniu. Nasionka należy umieścić w ziemi na głębokość ok. 2-3 cm. Pierwsze wschody powinny ukazać się po ok. 2-3 tygodniach od wysiewu.
Zastosowanie ostropestu plamistego
Ostropest chętnie hodowany jest w ogrodach z uwagi na jego właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim są główki zebrane z rośliny w sierpniu. Zawierają one wspomagającą leczenie wątroby sylimarynę. Substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwrodnikowe i odtruwające.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: nie