Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum)

Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum) lub inaczej "czarcie żebro", to wysoka, kolczasta roślina o bladych kwiatach. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że często jest wykorzystywaniu podczas leczenia różnych jednostek chorobowych. 

Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum)
Ostrożeń warzywny w naszym kraju występuje praktycznie w każdym regionie. Fot.123RF/Piscel

Ostrożeń warzywny: jak wygląda?

Ostrożeń warzywny jest popularnym, polnym chwastem o grubej, wzniesionej i pustej w środku łodydze dorastającej do 1,5 metra wysokości. Rozgałęzia się dopiero w wyższych partiach. Najczęściej jest pojedyncza i nie ma kolców.

Dolne liście rośliny są nieparzystopierzaste lub karbowane. Odcinki blaszki o eliptycznym i jajowatym kształcie ząbkują się kolczasto lub są całobrzegie. Górne liście są z kolei pojedyncze, wyraźnie mniejsze od dolnych i obejmują łodygę ostrożnia. Wspólna cecha górnych i dolnych liści to delikatne owłosienie.

Charakterystyczne dla ostrożnia są kwiaty, które zbierają się w koszyczkach o jajowatym kształcie. Wyrastają na szczytach łodyg lub z krótkich szypułek. Najczęściej przyjmują bladożółtą barwę, ale możesz spotkać także czerwono-purpurowe kwiaty. Pod ziemią rośnie grube, walcowate i poziome kłącze, z którego to rosną nitkowate korzenie.

Uprawa ostrożenia warzywnego

Ostrożeń warzywny to typowa roślina dla łąk torfowych. Dobrze czuje się nad brzegiem zbiorników wodnych, np. rzek. Gdy rośnie, bardzo często tworzy duże skupiska. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie go w swoim ogrodzie, zapewnij mu mokre stanowisko, z glebą torfową lub gliniastą, która będzie miała dużą zawartość próchnicy. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

Rozmnażanie byliny odbywa się poprzez wysiew nasion. Odpowiednią porą na to jest wczesna wiosna. Warto pamiętać, że roślina często wysiewa się samoistnie, będąc chwastem. Jeśli tego nie chcesz, usuwaj kwiaty z nasionami.

Ostrożnia nie atakują szkodniki ani choroby.

Zastosowanie ostrożnia warzywnego

Ostrożeń warzywny jest jadalną rośliną. Można spożywać zarówno kłącze, jak i młode sadzonki. W niektórych krajach sadzony jest jako warzywo i traktowany na równi z białą rzodkwią, do której jest porównywany, ale także z innymi warzywami. Ostrożeń warzywny stosuje się zarówno profilaktycznie, jak i jako wsparcie leczenia niektórych kamicy nerkowej, zapalenia zatok, reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, łuszczycy i trądziku.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże podmokłe (wodne, bagienne, nadwodne)

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Rozłożysty, krzewiasty

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.