Właściwości rośliny i ciekawe gatunki
Rozwój pałczychy zaczyna się od bulwy. Z niej wyrasta kwiatostan. Pojawia się najczęściej jeszcze przed liśćmi właściwymi, a nawet przed korzeniami. W końcu wielokolorowa pochwa odsłania kolbę, a roślina zaczyna wydzielać zapach, który przypomina padlinę.
Do najciekawszych gatunków zaliczamy pałczychę kroplistą o największym kwiatostanie (do 1 m) i potwierdzonej zdolności do termogenezy. Najmniejsze kwiaty możemy zaobserwować u Sauromatum diversifolium.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla pałczychy
Podczas wybierania miejsca dla Sauromatum, pamiętaj o dwóch kwestiach. Pierwsza z nich to stanowisko. Pałczycha w ogrodzie preferuje miejsca lekko zacienione i wilgotne. Drugą jest jej zapach. Jeżeli posadzisz ją przy tarasie lub ścieżce, okres kwitnienia nie będzie miłym doznaniem. Może również przyciągać muchy. Zwierzęta czasem mylą jej kwiat ze smakołykiem. Dzieje się to przez zapach zepsutego mięsa.
Pałczycha ciężko znosi przesuszenie. Zadbaj o jej regularne podlewanie.
Uprawa i pielęgnacja pałczychy
Od jesieni do później wiosny bulwy pałczychy odpoczywają w suchym, chłodnym miejscu. Do gruntu posadź je dopiero latem. Wcześniej wybudź je ze snu zimowego za pomocą dużej ilości wody. Kilkuletnie rośliny kwitną już po kilku tygodniach.
Liście pojawiają się po przekwitnięciu. Zasilą one bulwę na następny sezon. Zapewnij im bezpieczeństwo. Bulwy możesz wykopać pod koniec lata.
Sposoby na rozmnażanie pałczychy
Pałczycha rozmnaża się przez tworzenie nowych bulw. Znajdziesz je podczas wykopywania rośliny. Młode sadzonki zakwitną jednak dopiero po kilku latach. W następnym sezonie wypuszczą za to pierwsze liście. Będą wymagały wtedy troskliwej opieki.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie