Papryka habanero: występowanie i wygląd rośliny
Papryka habanero osiąga do 120 cm wysokości. Została ona zaobserwowana po raz pierwszy w Meksyku, na Jukatanie, uprawiana jest także na Karaibach, w Brazylii i Kolumbii. Można ją też hodować w Polsce, w doniczkach. Owoce papryczki habanero mają sercowaty kształt i błyszczącą powierzchnię. Niedojrzałe są zielone, w miarę dojrzewania, w zależności od odmiany, zmieniają kolor na żółty, czerwony, brązowy i pomarańczowy. Osiągają one wagę od 30 do 50 g, średnicę ok. 2,5 cm oraz długość od 2 do 6 cm. Mają kwiatowo-cytrusowy aromat i owocowo-tropikalny posmak, któremu towarzyszy charakterystyczna, odświeżająca ostrość. Liście papryki habanero są szerokie i ciemnozielone.
Wymagania i uprawa papryki habanero
Papryka habanero wymaga żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby, a także słonecznego i zacisznego miejsca. Ze względu na klimat wyhodowanie papryki habanero w Polsce, np. na balkonie, może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Uprawa papryki habanero na użytek domowy zwykle odbywa się w doniczkach. Można też uprawiać ją gruntowo i w szklarni. Nasiona kiełkują w temperaturze 22-25 st. C. Uprawiając paprykę habanero gruntowo, należy unikać sadzenia jej w sąsiedztwie fasoli. Na jej zdrowy wzrost korzystnie wpływa za to bliskie towarzystwo kapusty, ogórków i pomidorów.
Wymagania papryki habanero są dość restrykcyjne, ale sama uprawa nie należy do trudnych. Doniczkę z kiełkującą rośliną można postawić blisko kaloryfera – papryka habanero kocha ciepło. Habanero najlepiej przyjmie się w uniwersalnej, lekko kwaśnej ziemi ogrodowej. Podczas kwitnienia niektóre kwiaty powinny zostać wycięte. Pobudzi to roślinę do wydawania większych owoców. Podczas jednego roku przy odpowiedniej pielęgnacji można uzyskać z jednej rośliny nawet kilogram owoców. Roślinę należy dokarmiać kompostem lub nawozem mineralnym. Niedobór witamin można rozpoznać po zmianie koloru liści na fioletowy.
Właściwości i zastosowanie papryki habanero
Papryka habanero, najczęściej w postaci suszonej lub konserwowej jest wykorzystywana w kuchni do wielu potraw. Świeże owoce należy przed rozpoczęciem gotowania oczyścić z miąższu i nasion w środku. Papryka habanero świetnie sprawdza się do sosów, mięsa mielonego i gulaszy, trudno też wyobrazić sobie bez niej chilli con carne. W ciekawy sposób przełamuje ona również słodki smak dżemów i ciast. Główną substancją chemiczną w papryce habanero, odpowiedzialną za jej ostrość jest kapsaicyna. Jest ona pozyskiwana z papryki habanero i wykorzystywana np. w maściach przeciwbólowych i w gazie pieprzowym.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: -