Patison: pochodzenie rośliny
Patison to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych. Charakteryzuje ją duży krzaczasty pokrój, okazałe liście oraz oryginalne owoce w kształcie dysku. Warzywo to Pochodzi z Ameryki środkowej i południowej, a do Europy przywędrowało około XVI wieku, za pośrednictwem hiszpańskich konkwistadorów.
Dziś patisony uprawia się na całym świecie, ze względu na ich wartości odżywcze i szerokie zastosowanie kulinarne. Można jeść je w formie smażonej, duszonej, faszerowanej, jako danie główne lub dodatek do innych potraw.
Patison: wygląd i charakterystyka rośliny
Patison to roślina o krzaczastym pokroju, dorastająca do około 1 metra. Wykształca dość grube, puste w środku łodygi oraz duże, okazałe liście. Kwiaty patisona wyrastają z kątów liści. Na jednym krzewie mogą rozwinąć się zarówno kwiaty odmiany żeńskiej, jak i męskiej, ale owoce zawiązują się jedynie z tych pierwszych.
Owoce patisona mają kształt foremnego dysku. W zależności od odmiany mogą mieć także kształt dzwonków, stożków albo dysków z karbowanymi brzegami. Dojrzałe owoce mają do 20 centymetrów średnicy. Przybierają różne barwy: od kremowej po zieloną. Istnieją także inne, bardziej dekoracyjne odmiany patisona, wydające owoce w kolorze fioletowym, pomarańczowym lub zielonym z żółtymi plamami.
Uprawa patisona w ogrodzie: stanowisko, gleba, podlewanie
Uprawa patisona nie jest kłopotliwa. Roślina ta wykazuje wymagania podobne do większości odmian dyni oraz zwykłych ogórków. Należy sadzić ją na stanowiskach słonecznych oraz na glebach piaszczysto-gliniastych, o dobrej przepuszczalności. Najważniejszym elementem pielęgnacji patisona jest regularne podlewanie. Roślina ta wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę i źle znosi okresy suszy.
Nasiona wysiewa się do rozsady na przełomie kwietnia i maja, a sadzonki przenosi się do gruntu w drugiej połowie maja. Pierwsze owoce pojawiają się zwykle już po 5-6 tygodniach. Zbiory można prowadzić aż do października, bo regularne obrywanie dojrzałych owoców, pobudza roślinę do dalszego kwitnienia i zawiązywania nowych owoców.
Zastosowanie i wartości odżywcze patisona
Patison to warzywo bogate w witaminy C, PP oraz B1 i B2. Stanowi także źródło węglowodanów i soli mineralnych, między innymi wapnia, żelaza, magnezu i fosforu. Patison zawiera także sporo błonnika, czym pozytywnie wpływa na trawienie i funkcjonowanie układu pokarmowego. Warzywa te znane są także z zawartości karotenoidów, czyli składników o działaniu przeciwnowotworowym.
Patisony można smażyć, dusić i gotować. Doskonale nadają się na danie główne, przekąskę lub dodatek do innych potraw. Młode warzywa, o średnicy do 7 centymetrów można także konserwować.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce
Podlewanie: średnie, obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Krzewiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec
Zimozielone: -