Charakterystyka pięciornika krzewiastego
Gatunek odznacza się kilkoma istotnymi właściwościami:
- łatwość w uprawie;
- szybki przyrost (około 30 centymetrów na rok);
- wysoka odporność na mróz, suszę, zanieczyszczenia powietrza;
- pozytywna reakcja na przycinanie;
- długi okres kwitnienia — od maja do października.
Pięciornik krzewiasty to roślina o krzaczastym pokroju i opadających na zimę jasnozielonych liściach. Maksymalna wysokość krzaka wynosi 1,5 metra, przeważnie jednak waha się pomiędzy 0,5 a 1 metrem. Kwiaty pięciornika pojawiają się wiosną i rosną pojedynczo na pędach, składają się z pięciu okrągłych płatków.
Krzew uprawiany jest na terenie kraju od wielu lat, jego naturalnym środowiskiem występowania jest Azja. Odmiany pięciornika krzewiastego różnią się między sobą kolorem kwiatów, najczęściej spotykane są krzewy o żółtych, białych, różowych lub pomarańczowych i czerwonych płatkach.
Wymagania i stanowisko pięciornika krzewiastego
Pięciornik krzewiasty preferuje stanowiska słoneczne lub nieznacznie zacienione. Odmiany o mocno wybarwionych kwiatach, przykładowo różowych lub czerwonych, mogą nieco płowieć na słońcu, dlatego w tych przypadkach dopuszczalne jest nieco ciemniejsze miejsce.
Wymagania glebowe rośliny są przeciętne, jednak należy uważać na zbyt dużą ilość wapna w glebie. Ten składnik mineralny nie służy roślinie i sprawia, że liście pięciornika żółkną.
Uprawa i pielęgnacja pięciornika krzewiastego
Pięciorniki można z powodzeniem przycinać każdego roku. Krzew dobrze znosi cięcie, jego korona zagęszcza się, a kwiaty, mimo że zaczynają się pojawiać nieznacznie później, dłużej pozostają na pędach. Przekwitnięte kwiaty należy usuwać.
W okresie wiosenno-letnim istotne jest regularne podlewanie oraz nawożenie mieszanką do roślin kwitnących. Zimą młode okazy warto otoczyć agrowłókniną lub stroiszem, aby uchronić je przed przemarznięciem.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: tak