Charakterystyka pigwowca okazałego
Pigwowiec okazały (spotkać można też nazwy: pigwowiec chiński oraz pigwa japońska), to krzew z rodziny różowatych, który występuje naturalnie w Chinach, Birmie i Tybecie. W Polsce uprawiany coraz chętniej głównie ze względu na imponująco piękne kwiaty oraz jadalne owoce.
Wysokość rośliny oscyluje w granicach 2-3 metrów. Łodygi pokryte są podługowatymi lub eliptycznymi liśćmi. Kwiaty, najczęściej czerwone, mają do 4 cm średnicy. Żółte, twarde owoce posiadają okrągły kształt i aromatyczny zapach. Można przetwarzać je na kompoty, nalewki, dżemy i domowe wina.
Wymagania i stanowisko pigwowca okazałego
Mimo że pigwowiec okazały ma egzotyczny rodowód, to jest bardzo prosty w uprawie w naszych warunkach. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności — nawet początkujący adepci sztuki ogrodniczej dobrze poradzą sobie z tą rośliną!
Wymagania pigwowca okazałego są dość skromne. Wzrasta niemal w każdym rodzaju podłoża. Nie wymaga przesadnego nawożenia ani podlewania. Lubi nasłonecznione miejsca i regularne przycinanie celem przerzedzenia. Krzew pigwowca świetnie zastąpi betonowe ogrodzenie, sprawdzając się w formie żywopłotu.
Roślina odporna jest na suszę i mróz, nie wymaga więc okrywania w okresie zimowym.
Pigwowiec okazały: uprawa i sadzenie
Uprawa pigwowca okazałego jest w warunkach polskich nieskomplikowana. Aby mógł wzrastać, wystarczy zapewnić mu dobrze nasłonecznione miejsce. Gleba może mieć nieco kwaśny odczyn, ale nie jest to obligatoryjne.
Stanowisko powinno być przestronne — pigwowiec lubi się rozrastać. Jego korzenie wrastają na znaczną głębokość, przez co często nie sposób się ich pozbyć. Rozległy system korzeniowy nie sprzyja również przesadzaniu. Pamiętajmy o tym, wybierając miejsce dla naszego pigwowca.
Roślina kwitnie w kwietniu i maju, a także w sierpniu – jednak w tym ostatnim miesiącu ze znacznie mniejszą ilością kwiatów, z których nie ma owoców.
Pielęgnacja pigwowca okazałego
Podlewanie i nawożenie nie musi odbywać się zbyt często, jednak obligatoryjnie podlewamy roślinę w czasie suszy. Pigwowca okazałego nawozimy naturalnymi środkami na przełomie kwietnia i maja. Dwa razy w roku (w okresie: luty-marzec i wrzesień-październik) należy przyciąć gałęzie pigwowca.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: -
Pokrój: Krzewiasty
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: nie