Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria)

To wieloletnia, dosyć trwała roślina z dużymi, kwitnącymi baldachami. Dla jednych podagrycznik jest uporczywym chwastem, dla innych pożytecznym ziołem. Jak wygląda podagrycznik pospolity i czego potrzebuje do optymalnego wzrostu?

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria)
Podagrycznik poznasz po trójkątnej łodyżce. Fot. CanvaPro

Jak wygląda podagrycznik pospolity?

Podziemne kłącza podagrycznika są grube i dosyć żywotne. Tworzą one liczne rozłogi. Jego łodyga wznosi się na wysokość ok. 60-90 cm. Nieznacznie rozgałęzia się ona w górnych partiach. W środku jest ona pusta, a na wierzchu bruzdkowana.

Trójdzielne liście podagrycznika złożone są z jajowatych, niesymetrycznych listków ze szpiczastą końcówką i ząbkowaniem na brzegach. Charakterystyczne dla tej rośliny są duże baldachowate kwiatostany. Płatki korony kwiatów są szpiczaste, lekko podwinięte do środka. Mają one biały lub jasnoróżowy kolor.

Kwiaty aegopodium podagraria przeważnie są obupłciowe lub tylko męskie. Zapylają je owady. Wydzielanym przez nie pyłkiem żywią się chrząszcze. Owocem tej rośliny jest rozpadająca się na 2 brunatne rozłupki rozłupnia.

Podagrycznik pospolity: uprawa i choroby

Roślina ta preferuje stanowiska zacienione i wilgotne. Najlepiej rośnie ona w glebach żyznych i próchnicznych. Podagrycznik jest szczególnie niebezpieczny dla upraw roślin strączkowych, truskawek i krzewów owocowych. Zabiera on im z podłoża wodę i składniki pokarmowe (azot, fosfor, potas), co skutkuje obniżeniem ich wzrostu oraz plonowania.

Brak nawożenia podłoża jest jednym ze sposobów na uniknięcie przedostania się podagrycznika pospolitego do upraw. I odwrotnie – stosowanie nawozów stymuluje jego wzrost.

Na podagryczniku pasożytują grzyby powodujące rozwój chorób grzybowych u innych roślin. Mowa jest o mączniaku prawdziwym i rzekomym, plamistości liści oraz rdzy. Na pędach tej rośliny może żerować pluskwiak, larwy muchówek oraz chrząszcze.

Idealne miejsca pod uprawę podagrycznika pospolitego

Roślina ta chętnie porasta zacienione parki, lasy, zarośla oraz brzegi zbiorników wodnych. Podagrycznik pospolity często pojawia się w sadach i ogrodach, gdzie stanowi spore zagrożenie dla upraw.

Krzaczasty pokrój i obfite baldachy podagrycznika sprawiają, że bywa on uprawiany jako roślina ozdobna – głównie w ogrodach wiejskich i naturalistycznych.

Rozmnażanie podagrycznika pospolitego

Podagrycznik rozmnaża się głównie wegetatywnie, czyli poprzez podział kłaczy, gdyż jego nasiona słabo kiełkują. Z uwagi na wszędobylski charakter tej rośliny, w ogrodzie należy sadzić ją z dala od rabat. Dobrym pomysłem jest uprawa podagrycznika pospolitego w donicy.

Właściwości lecznicze podagrycznika pospolitego

Podagrycznik zawiera flawonoidy, węglowodany, kwasy organiczne, terpeny, związki kumarynowe, sole mineralne. Dawniej leczono nim rany oraz dnę moczanową (podagrę). Stąd zresztą wywodzi się jego nazwa. Ziele tej rośliny wykazuje działanie moczopędne i przeciwzapalne.

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m, 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.