Pomidor zwyczajny: wygląd rośliny
Pomidor zwyczajny to warzywo, które pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy zostało ono sprowadzone w XV wieku, a do XIX wieku przez niektórych było uważane za trujące. Pomidor zwyczajny to gęste pnącze (uprawiany w szklarni) lub zwarty krzak. Roślina dorasta do 3-4 metrów wysokości. Posiada rozgałęzione, wznoszące się, wiotkie, owłosione i lepkie łodygi o bardzo aromatycznych liściach. Pomidor zwyczajny daje kuliste, mięsiste i soczyste owoce zwykle w czerwonym lub czerwono-pomarańczowym odcieniu. W innych odmianach zdarzają się też owoce żółte, zielone, a nawet fioletowe.
Wymagania i uprawa pomidora zwyczajnego
Pomidor zwyczajny najbardziej lubi nasłonecznione, osłonięte od wiatru miejsca. Można go uprawiać w gruncie, w szklarni i w tunelu foliowym. Preferuje on glebę próchniczą, przepuszczalną, ciepłą i bogatą w składniki mineralne. Pomidory należy wysadzać do gruntu nawożonego kompostem. Zadbaj o solidne podparcie dla rośliny. Podpory do łodyg powinny być stabilne i wykonane z metalu. Drewniane przyciągają chorobotwórcze grzyby.
Pomidorów nigdy nie należy sadzić obok ziemniaków, ponieważ obie rośliny dotykają te same choroby i łatwo się one przenoszą. Warto obok nich zasadzić bazylię, która odstrasza szkodniki oraz pietruszkę, która korzystnie wpłynie na smak pomidorów.
Pomidor zwyczajny: pielęgnacja i nawożenie
Pielęgnacja pomidora zwyczajnego opiera się na odchwaszczaniu, ogławianiu (usunięciu wierzchołków pędu głównego i ewentualnych, pozostawionych bocznych), prowadzeniu oprysków na szkodniki i przycinaniu pędów. W uprawach amatorskich zostawia się jeden główny pęd, a boczne przycina. Usuwanie pędów bocznych sprawia, że pomidor zwyczajny szybciej i dorodniej owocuje. Ogławianie również przyspiesza owocowanie i ogranicza je w chłodniejszych miesiącach, kiedy jest ryzyko, że kolejne owoce nie zdążą dojrzeć.
Co tydzień zalecane są naprzemienne opryski preparatami naturalnymi, uodporniającymi na choroby przyspieszającymi wzrost oraz środkami, które chronią roślinę przed wnikaniem chorobotwórczych grzybów. Ziemia, do której wysadzane są pomidory, powinna być bogata w azot. W okresie najsilniejszego wzrostu (lipiec / sierpień) należy intensywnie nawozić warzywa, najlepiej preparatami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla pomidorów. Najlepiej nawozić pomidory środkami w formie płynnej, rozpuszczalnej w wodzie – są one najlepiej przyswajane przez rośliny.
Właściwości i zastosowanie pomidora zwyczajnego
Pomidor zwyczajny to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Jest bardzo smaczny zarówno na surowo, jak i w zupach, jako sosy, przeciery, soki, dodatki do dań czy przetwory. Pomidory są bogate w likopen, który jest antyutleniaczem, opóźniającym procesy starzenia. Mają też mnóstwo witaminy C i witamin z grupy B. Najbardziej wartościowe dla zdrowia są jako przetwory – najlepiej jeść je po obróbce termicznej.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 5-10m
Pokrój: Pnącze
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: -