Jak wygląda prawoślaz?
Prawoślaz jest wieloletnią rośliną zielną. W naszym kraju dziko porasta on solniska, łąki, murawy oraz rowy. W ogrodzie znakomicie nadaje się on na rabaty. Z uwagi na wysokie łodygi osiągające nawet 1,5 m wysokości prawoślaz dobrze prezentuje się przy murkach, płotach.
Wzniesiona łodyga prawoślazu jest miękka, filcowato owłosiona. Jego liście osadzone są na długich ogonkach. Są one trójklapowe i mają sercowaty lub jajowaty kształt. Ich brzegi są lekko ząbkowane lub karbowane, zaś powierzchnia dłoniasto unerwiona. Liście podobnie jak i pędy pokryte są szarawym owłosieniem.
Duże kwiaty prawoślazu lekarskiego podobne są do kwiatów malwy. Są one miododajne, a przez to cenne dla pszczelarzy. Kwiaty mają 5 płatków w kolorze różowo-białym. Z ich środka wyrasta purpurowa rurka stanowiąca zlepek purpurowych pręcików zrośniętych nitkami wokół słupka. Owocem tego ziela jest rozłupnia, zaś nasionami – płaskie, nerkowate rozłupki w kolorze brunatnym.
Prawoślaz lekarski: uprawa
Prawoślaz najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Odrobina cienia specjalnie mu nie zaszkodzi. Gleba dla niego powinna być wilgotna, dosyć zwarta, bogata w składniki odżywcze.
Częstsze podlewanie wskazane jest w przypadku młodych roślin. Pielęgnacja tych starszych sprowadza się do dbania, by ich podłoże było ciągle wilgotne. Problemem podczas uprawy tej rośliny bywają chwasty. Ich wzrost można ograniczyć poprzez ściółkowanie podłoża.
Prawoślaz lubi nawozy potasowe i fosforowe. Warto zasilać nimi glebę od czasu do czasu. Roślina ta nieźle radzi sobie z mrozem, ale dla bezpieczeństwa przed nadejściem zimy warto osłonić jej korzenie kopczykiem ściółki.
Althaea officinalis rzadko choruje, bywa natomiast atakowany przez gąsienice oraz lawy owadów minujących.
Rozmnażanie prawoślazu lekarskiego
Wysiew nasion prawoślazu lekarskiego prowadzi się w marcu, zaraz po ustąpieniu mrozów. Wsadza się je bezpośrednio do gruntu na głębokość ok. 1,5 cm i przykrywa ziemią. Szerokość pomiędzy rzędami powinna wynosić ok. 40 cm. Prawoślaz można rozmnażać także z rozsady albo poprzez podział kłączy roślin dwuletnich w okresie wiosennym lub jesiennym.
Właściwości lecznicze prawoślazu lekarskiego
Korzeń tego zioła zawiera śluz, a także pektyny, skrobię, sacharozę. W jego liściach znajdują się olejki eteryczne, związki flawonowe i skopoletyna. Z tego względu prawoślaz jest często wykorzystywany przy produkcji środków o działaniu przeciwkaszlowym oraz osłonowym, np. przy różnych schorzeniach układu pokarmowego.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, roślina tolerancyjna
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe, średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: nie