Przymiotno kanadyjskie – co to za roślina?
Przymiotno znane jest także pod nazwą konyza kanadyjska (Conyza canadensis). Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie można ją spotkać na każdym kontynencie, z wyjątkiem Antarktydy.
To roślina jednoroczna lub dwuletnia, która chętnie wzrasta na polach uprawnych z glebami zasobnymi w azot. Rolnicy uważają ją za chwast i zwalczają z wykorzystaniem herbicydowych środków chemicznych.
W ogrodach konyza uprawiana jest głównie ze względu na jej właściwości lecznicze. Ziele i korzeń tej rośliny wykazują działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne.
Jak wygląda przymiotno kanadyjskie?
Przymiotno kanadyjskie mierzy nie więcej niż 120 cm wysokości. Jego obła, wzniesiona łodyga pokryta jest szorstkimi, jasnymi włoskami. Porastające ją liście mają lancetowaty lub owalny kształt i szpiczaste zakończenie. Cechuje je układ skrętoległy. Liście na ogół są gładkie, choć bywają także szorstko owłosione i orzęsione.
W okresie kwitnienia górne partie łodyg zdobią drobne koszyczki z nagą okrywą. Tworzą one bogate, wiechowate kwiatostany. Środkowe kwiaty przymiotna są rurkowate, zaś te brzeżne – języczkowate z puchem w odcieniu brudnej bieli.
Owoce tej rośliny mają postać lekko spłaszczonej niełupki okrytej puchem. Konyza kanadyjska produkuje bardzo dużą ilość nasion (nawet 100 tys. rocznie). Są one roznoszone przez wiatr. Po zetknięciu z podłożem nasiona natychmiast zaczynają kiełkować.
Przymiotno kanadyjskie: uprawa
Erigeron canadensis nie jest specjalnie wybredne, jeśli chodzi o podłoże. Może ono rosnąć w glebach suchych, przepuszczalnych, jak również w tych bardziej zbitych i wilgotnych.
Przymiotno preferuje stanowiska słoneczne, choć w cieniu radzi sobie równie dobrze. Roślina ta jest odporna na:
- suszę,
- mróz,
- zanieczyszczenia powietrza.
Z wyjątkiem długotrwałych okresów bez deszczu nie wymaga ona regularnego podlewania. Nawożenie jej nie jest konieczne. Dla lepszego wzrostu można ją zasilać w okresie kwitnienia nawozem z zawartością azotu.
Konyza kanadyjska zalicza się do roślin wytrzymałych. Wyróżnia się dużą ekspansywnością i szybkim tempem wzrostu. Jest ona łatwa w uprawie, ale za to trudna do wytępienia.
Rozmnażanie
Rozmnażanie przymiotna kanadyjskiego prowadzi się poprzez zasiew – wiosną lub jesienią. Miejsce pod jego uprawę w ogrodzie powinno być oddalone od innych roślin, by ich nie zagłuszyło. Na surowiec leczniczy ścina się górne ukwiecone części pędów. Najlepszym momentem na takie zbiory jest kwiecień.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie