Rozchodnik ostry (Sedum Acre): wygląd rośliny
Rozchodnik ostry jest wieloletnią byliną z rodziny gruboszowatych. Jest to roślina o płożącym pokroju, osiągająca wysokość od 5 do maksymalnie 15 centymetrów. Charakterystyczne dla rozchodnika są mięsiste, zielone liście, przypominające drobne igiełki. Pędy pokryte takimi listkami tworzą zwarte kobierce, o dużej wartości dekoracyjnej. Rozchodnik kwitnie na przełomie wiosny i lata. Jego kwiaty są drobne, żółte i gwiazdkowate.
Uprawa i wymagania rozchodnika ostrego
Rozchodnik ostry to roślina bardzo łatwa w uprawie. Jest to gatunek rodzimy, często rosnący dziko na brzegach lasów, wzgórzach oraz na nasypach kolejowych. Preferuje stanowiska słoneczne i suche. Lubi podłoża piaszczyste, o odczynie zasadowym, obojętnym lub lekko kwaśnym. Rozchodniki są odporne na mróz i świetnie znoszą suszę. Nie szkodzi im także zanieczyszczenie środowiska.
Rozchodniki można sadzić w grupach, najlepiej od 3 do 10 sztuk, w odstępach co 15 centymetrów. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, polega głównie na ostrożnym dawkowaniu wilgoci. Rozchodniki nie lubią obfitego podlewania oraz mokrych gleb ze stojącą wodą.
Rozchodnik ostry: zastosowanie
Rozchodnik ostry to roślina idealna do obsadzania skalniaków i rabat na słonecznych stanowiskach. Roślina ta prezentuje się świetnie pośród żwirów i kamieni, można obsadzać nią szczeliny murów oraz zadarniać miejsca wokół ścieżek.
Rozchodnik ostry najlepiej wygląda w towarzystwie innych odmian rozchodników, traw ozdobnych albo obok niskich, zielonych roślin, takich jak macierzanki, goździki, smagliczki czy rogownice. Można sadzić je także w płaskich donicach na tarasie lub balkonie. Idealnie nadają się także do zadarniania zielonych dachów.
Rozchodnik ostry: choroby i szkodniki
Roślina ta nie jest podatna na choroby i ataki szkodników.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: Czerwiec
Zimozielone: -