Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Siedmiopalecznik błotny - pięciornik błotny (Comarum palustre)

Siedmiopalecznik błotny to roślina z gatunku różowatych, którą możesz znać pod inną nazwą - pięciornik błotny. Spotkasz go na podmokłych łąkach, bagnach i przy brzegach jezior. Jak go uprawiać we własnym ogrodzie i jakie warunki zapewnić mu do optymalnego wzrostu? Jeśli masz oczko wodne, odnajdzie się tuż obok idealnie.

Siedmiopalecznik błotny - pięciornik błotny (Comarum palustre)
Siedmiopalecznik błotny to atrakcyjna roślina. Fot. 123RF.com

Siedmiopalecznik błotny: jak wygląda?

Siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre), nazywany też pięciornikiem błotnym, to wieloletnia bylina, która przyjmuje czasem formę półkrzewu. Osiąga od 25 do 90 centymetrów wysokości.

Łodyga siedmiopalecznika drewnieje u podstawy, ale im jest wyższa, tym bardziej się wznosi. Palczaste i piłkowane liście wyróżniają się szarawą barwą, którą można dostrzec od spodu, a także lekkim owłosieniem.

Ciemnopurpurowy, charakterystyczny kwiat ma zazwyczaj od 5 do 6 płatków i formuje się w baldachogrono. Roślina wykształca długie kłącza

Siedmiopalecznik błotny to cenny surowiec leczniczy.

Uprawa i wymagania

Roślina dość często występuje w polskich warunkach klimatycznych – najczęściej możemy ją spotkać na nizinach. Mimo to siedmiopalecznik stosunkowo rzadko jest uprawiany w przydomowych ogrodach.

Jeśli jednak zdecydujesz się na jej zasadzenie, pamiętaj, by zapewnić jej odpowiednie warunki. Bylinę najlepiej posadzić do gleby torfowej i próchniczej. W naturze rośnie na podmokłych terenach – utrzymanie dużej wilgotności gleby to klucz do sukcesywnego rozrostu. Gleba powinna mieć również kwaśny odczyn. Umiarkowane stanowisko to jedna z kolejnych, bardzo ważnych kwestii, jeśli chodzi o uprawę tej rośliny.

Siedmiopalecznik to atrakcyjna wizualnie roślina. Będzie się okazale prezentowała w przydomowym oczku wodnym. Unikaj sadzenia byliny w pojemnikach, bowiem potrzebuje dużo większej swobody – tak, aby nic nie ograniczało jej rozrostu.

Siedmiopalecznik błotny: pielęgnacja i rozmnażanie

Pielęgnacja ogranicza się do usuwania przekwitniętych pędów kwiatowych, co poprawia wygląd rośliny.

Rozmnażanie siedmiopalecznika błotnego odbywa się poprzez odcinanie ukorzenionych części kłącza. Można je dzielić wiosną i jesienią albo zdecydować się na samodzielny rozsiew rośliny. Siedmiopalecznik jest mrozoodporny.

Choroby i szkodniki siedmiopalecznika błotnego

Ta ciekawa roślina bagienna, doskonale rosnąca w środowisku wilgotnym w obrębie oczka wodnego, uznawana jest za w pełni mrozoodporną. Nie ma z nią kłopotów uprawowych, choć zdarza się, że w niekorzystnych warunkach dochodzi do zamierania pojedynczych pędów. Rośliny bez trudu rosną w dużych skupiskach.

Brakuje jednoznacznych danych, które potwierdzałyby podatność rośliny na jakiekolwiek choroby czy zwiększoną aktywność szkodników w obrębie uprawy.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Siedmiopalecznik błotny - pięciornik błotny (Comarum palustre)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.