Jak wygląda śniedek baldaszkowaty?
Śniedek baldaszkowaty to wieloletnia bylina cebulowa, którą możemy spotkać w południowej i zachodniej części kraju – tam, gdzie jest najcieplej. Dorasta max. do 30 centymetrów wysokości.
Ciemnozielone, lancetowate, wąskie liście tworzą niskie, trawiaste kępy. Roślina wyróżnia się kwiatami o białej barwie z zielonymi pręgami, które pojawiają się w maju i rosną na krótkich pędach. Zbierają się w baldachogrona. Kwiaty przybierają gwiazdkowaty kształt i nie wydzielają żadnego zapachu, ewentualnie bardzo lekki. To one świadczą o wyjątkowej ozdobności rośliny.
Ciekawostka - kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni około godziny 10, a zamykają po południu – zwykle po godzinie 15. Ta wyjątkowa aktywność sprawiła, że bylina potocznie nazywana jest „śpioszkiem” lub „śpiochem”.
Śniedek baldaszkowaty: uprawa i pielęgnacja
Śniedek jest zimotrwałą rośliną, którą z powodzeniem może hodować nawet początkujący ogrodnik. Mało skomplikowana uprawa i atrakcyjny wygląd czynią bylinę wspaniałą dekoracją twojego ogrodu. Szybki rozrost rośliny i ciekawe, białe kwiaty sprawiają, że śniedek idealnie komponuje się z innymi bylinami, tworząc atrakcyjne kompozycje.
Roślina najlepiej rośnie na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Podłoże do uprawy powinno być piaszczyste i przepuszczalne.
Pielęgnacja byliny skupia się przede wszystkim na jej umiarkowanym podlewaniu. Mocniejsze podlewanie dotyczy jedynie grządek w okresie kwitnienia. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do chorób grzybowych, na które roślina jest zazwyczaj mało podatna. Gdy zauważysz ubogie kwitnięcie, to znak, aby rozsadzić śniedka i zapewnić mu swobodną przestrzeń do rozwoju.
Rozmnażanie rośliny
Rozmnażanie byliny odbywa się w sposób wegetatywny poprzez cebulki. Aby rozmnożyć roślinę, w czerwcu wykop cebulki, które następnie przechowuj w suchym i przewiewnym miejscu aż do jesieni. W ogrodzie możesz je posadzić już we wrześniu albo październiku. Gdy cebulki mają więcej niż 2 centymetry średnicy, posadź je w gruncie na głębokości 10 centymetrów. Mniejszym wystarcza około 6 centymetrów głębokości w glebie. Pamiętaj, aby zachować odległość między sadzonkami – około 15 centymetrów.
We wrześniu i październiku możesz przeprowadzać także wysiew nasion wprost na ogrodowe rabaty – to kolejny sposób na rozmnożenie sadzonek.
Zastosowanie śniadka baldaszkowatego
Śniedek baldaszkowaty nadaje się idealnie do nasadzania na większej, ogrodowej powierzchni z powodu szybkiego rozrastania się. Z powodzeniem możesz uprawiać bylinę w ogrodach skalnych i naturalistycznych.
Co ciekawe, roślina dobrze sprawdzi się w uprawie doniczkowej. W takim wypadku postaw ją na parapecie w słonecznym miejscu. Pamiętaj jednak, aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza.
Ciekawostka - cięte kwiaty utrzymają się w domu tydzień. Są czasem wykorzystywane jako dodatek do bukietów i ślubnych wiązanek.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: -