Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum)

Śniedek jest byliną, której kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni około godziny 10, a zamykają po południu. Jak wygląda uprawa tej rośliny?

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum)
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum). Fot. 123RF.com

Jak wygląda śniedek baldaszkowaty?

Śniedek baldaszkowaty to wieloletnia bylina cebulowa, którą możemy spotkać w południowej i zachodniej części kraju – tam, gdzie jest najcieplej. Dorasta max. do 30 centymetrów wysokości.

Ciemnozielone, lancetowate, wąskie liście tworzą niskie, trawiaste kępy. Roślina wyróżnia się kwiatami o białej barwie z zielonymi pręgami, które pojawiają się w maju i rosną na krótkich pędach. Zbierają się w baldachogrona. Kwiaty przybierają gwiazdkowaty kształt i nie wydzielają żadnego zapachu, ewentualnie bardzo lekki. To one świadczą o wyjątkowej ozdobności rośliny.

Ciekawostka - kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni około godziny 10, a zamykają po południu – zwykle po godzinie 15. Ta wyjątkowa aktywność sprawiła, że bylina potocznie nazywana jest „śpioszkiem” lub „śpiochem”.

Śniedek baldaszkowaty: uprawa i pielęgnacja

Śniedek jest zimotrwałą rośliną, którą z powodzeniem może hodować nawet początkujący ogrodnik. Mało skomplikowana uprawa i atrakcyjny wygląd czynią bylinę wspaniałą dekoracją twojego ogrodu. Szybki rozrost rośliny i ciekawe, białe kwiaty sprawiają, że śniedek idealnie komponuje się z innymi bylinami, tworząc atrakcyjne kompozycje.

Roślina najlepiej rośnie na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Podłoże do uprawy powinno być piaszczyste i przepuszczalne.

Pielęgnacja byliny skupia się przede wszystkim na jej umiarkowanym podlewaniu. Mocniejsze podlewanie dotyczy jedynie grządek w okresie kwitnienia. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do chorób grzybowych, na które roślina jest zazwyczaj mało podatna. Gdy zauważysz ubogie kwitnięcie, to znak, aby rozsadzić śniedka i zapewnić mu swobodną przestrzeń do rozwoju.

Rozmnażanie rośliny

Rozmnażanie byliny odbywa się w sposób wegetatywny poprzez cebulki. Aby rozmnożyć roślinę, w czerwcu wykop cebulki, które następnie przechowuj w suchym i przewiewnym miejscu aż do jesieni. W ogrodzie możesz je posadzić już we wrześniu albo październiku. Gdy cebulki mają więcej niż 2 centymetry średnicy, posadź je w gruncie na głębokości 10 centymetrów. Mniejszym wystarcza około 6 centymetrów głębokości w glebie. Pamiętaj, aby zachować odległość między sadzonkami – około 15 centymetrów.

We wrześniu i październiku możesz przeprowadzać także wysiew nasion wprost na ogrodowe rabaty – to kolejny sposób na rozmnożenie sadzonek.

Zastosowanie śniadka baldaszkowatego

Śniedek baldaszkowaty nadaje się idealnie do nasadzania na większej, ogrodowej powierzchni z powodu szybkiego rozrastania się. Z powodzeniem możesz uprawiać bylinę w ogrodach skalnych i naturalistycznych.

Co ciekawe, roślina dobrze sprawdzi się w uprawie doniczkowej. W takim wypadku postaw ją na parapecie w słonecznym miejscu. Pamiętaj jednak, aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza.

Ciekawostka - cięte kwiaty utrzymają się w domu tydzień. Są czasem wykorzystywane jako dodatek do bukietów i ślubnych wiązanek.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Maj

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.